اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

January 15, 2024
9:58 دوشنبه، 25ام دیماه 1402
کد خبر: 158051

گام جدید ایران برای تبدیل شدن به هاب ترانزیت داده

همزمان با افزوده شدن ۵۰ درصد دیگر به شبکه ظرفیت انتقال کشور، قرار است تعدادی مرکز داده در چند شهر تحت عنوان قطب مرکز داده ایجاد شود.

به گزارش ایسنا، موضوع ترانزیت داده از جمله مسائل مهمی است که سال‌های سال است مورد توجه قرار گرفته است؛ کشور ما به دلیل موقعیت خوب ژئوپلیتیکی در حوزه ترانزیت داده مانند ترانزیت کالا موقعیت خوبی دارد، این موضوع می‌تواند در ارزآوری در شرایط تحریم و توسعه ارتباط با کشورهای دیگر بسیار مفید باشد.

با اجرای این طرح، پایداری خدمات ترانزیت کشور و سهم ما از ترانزیت ارتباطات در منطقه افزایش و شرایط رقابتی برای ارائه خدمات ترانزیت دیتا بـه کشورهای همسایه بهبود خواهد یافت، همچنین ظرفیت ترانزیت داده از مرزهای شمال غربی به مرزهای غربی، شرقی و جنوبی کشور ایجاد خواهد شد.

بنابر اعلام مسئولان از ابتدای دولت سیزدهم ۴۰ درصد به ظرفیت ترانزیت ترافیکی کشور افزوده شده و آنگونه که وزیر ارتباطات و فناوری می گوید قرار است ظرفیت ترانزیت دیتای کشور تا پایان دولت به ۴ ترابیت برسد.

طبق بررسی‌های انجام شده سطح ترافیک شبکه به‌صورت قابل قبولی افزایش پیدا کرده و میزان اشباع در آن به حداقل میزان خود نسبت به گذشته رسیده و پیشرفت در این زمینه همچنان ادامه دارد و برای اولین بار به ارزش ۷۰۰۰ میلیارد ریال که بزرگ‌ترین قرار داد بومی‌سازی شرکت ارتباطات زیرساخت و وزارت ارتباطات محسوب می‌شود، منعقد و قرار است با استفاده از تجهیزات بومی ۲۰ ترابیت بر ثانیه به ظرفیت شبکه انتقال کشور اضافه شود.

بنابراین در جهت افزایش پیشرفت این طرح ایجاد قطب مرکز داده در کشور در دستور کار قرار گرفت، به گونه ای که ایجاد سه قطب مرکز داده در منطقه ویژه اقتصادی پیام پیش بینی شده است. طبق گفته مسئولان ۱۸ شرکت خصوصی برای ایجاد مرکز داده در منطقه درخواست داشته‌اند که با آنها موافقت شده و سه شرکت مرکز داده را فعال کرده و برنامه این است که به زودی 1000 رک در منطقه ویژه اقتصادی پیام روشن کنند.

علاوه بر آن وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اوایل آذرماه با حضور در یک همایش اعلام کرد در سه نقطه کشور یعنی در شهرهای مشهد، اصفهان و تهران در حال راه اندازی نقطه داده برای پردازش هستند که بخشی از زیرساخت‌ها توسعه فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات است.

نکته قابل توجه این است در دو سال گذشته تلاش بسیاری برای نوسازی زیرساخت‌های ارتباطی در لایه های مختلف انجام شده است. در واقع در چهار لایه دسترسی، تجمیع شبکه‌های استانی و شهری، شبکه مادر مخابراتی و دروازه‌های ورودی اینترنت به کشور اقدامات زیادی انجام شده است و در لایه ورودی اینترنت کشور در دو سال گذشته سعی شده منابع ورودی را تنوع و میزان اینترنت ورودی را بیش از دو برابر نیاز کشور تامین شود. بنابر گفته مسئولان درکنار توسعه فیبرنوری در شهرها، شبکه مادر مخابراتی تقویت می‌شود تا پایان سال قرار است ۵۰ درصد دیگر به ظرفیت انتقال کشور اضافه شود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.