تحول دیجیتال

دولت الکترونیک

فناوری اطلاعات

January 22, 2024
13:37 دوشنبه، 2ام بهمنماه 1402
کد خبر: 158833

چارچوب سند تحول دیجیتالی دستگاه‌ها تا پایان سال ابلاغ می‌شود

منبع: پیوست

کارگروه اقتصاد دیجیتالی تا پایان سال و پیش از ابلاغ برنامه هفتم توسعه، چارچوب سند تحول دیجیتالی را مشخص و به دستگاه‌‌ها و وزارتخانه‌ها ابلاغ خواهد کرد.

طبق برنامه هفتم توسعه، دستگاه‌های مختلف موظف شده‌اند برنامه تحول دیجیتالی را تحت عنوان بخش تحول دیجیتالی در زیرمجموعه خود تدوین و اجرا کنند از همین رو برای هماهنگی کلی برنامه‌های تدوین شده در دستگاه‌های مختلف، کارگروه اقتصاد دیجیتال چارچوب سند تحول دیجیتالی را مشخص می‌کند تا دستگاه‌های مختلف طبق آن برنامه یا سند تحول دیجیتالی خود را مشخص کنند.

طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته دستگاه‌های مختلف دولتی برای تدوین سند تحول دیجیتالی خود باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنند.

در برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی شده است سازمان‌های تحول دیجیتالی ذیل وزارتخانه‌ها با تجمیع معاونت‌های فناوری‌ و بخش‌های مختلف درگیر این موضوع، تشکیل و اقدام به تدوین برنامه تحول دیجیتالی و در نهایت اجرایی کردن آن کنند.

رضا باقری اصل، جانشین رئیس کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتالی در کمیسیون راهبری کارگروه اقتصاد دیجیتالی در این خصوص به پیوست گفت: «هم‌اکنون در حال تدوین چارچوب سند تحول دیجیتال هستیم و پیش از ابلاغ قانون برنامه هفتم توسعه چارچوب سند را به دستگاه‌‌ها و وزارتخانه‌های دور میز دولت ابلاغ خواهیم کرد و در این زمینه از اختیارات رئیس جمهوری استفاده می‌کنیم و می‌گوییم چارچوب آن سندی که می‌خواهید برای برنامه بنویسی باید به این صورت باشد.»

در صورت ابلاغ این چارچوب وزارتخانه‌ها باید در قالب آن برنامه تحول دیجیتالی خود را پیش برند.

باقری اصل همچنین اعلام کرد پس از تعیین چارچوب سند تحول دیجیتالی کارگروه اقتصاد دیجیتالی برای نظام فنی اجرایی آن نیز چارچوب تعیین خواهد شد و در آن نظام نحوه همکاری با بخش خصوصی مشخص می‌شود.

طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در برنامه هفتم توسعه، سند تحول دیجیتالی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف باید با همکاری بخش خصوصی و دولتی نوشته شود اما برای اینکه نحوه همکاری این دو بخش مشخص باشد کارگروه اقتصاد دیجیتالی تدوین نظام فنی اجرایی این سند را نیز در دستور کاری خود قرار داده‌است. طبق گفته باقری اصل «تدوین نظام فنی اجرایی تقریبا سه ماه زمان می‌خواهد و ما امیدواریم خرداد ماه آن را به نتیجه برسانیم.»

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.