امنیت

February 4, 2024
21:31 یکشنبه، 15ام بهمنماه 1402
کد خبر: 159969

کشف آسیب‌پذیری در iTop VPN

منبع: ماهر

یک آسیب‌پذیری با شناسه CVE-2024-1195 و شدت متوسط (5.5) در نرم‌افزار ITopVpn کشف شده که طبق برررسی‌های صورت‌گرفته، در کتابخانه ITopVpnCallbackProcess.sys نرم‌افزار مولفه‌ای به نام IOCTL Handler وجود ‌دارد که مسئول مدیریت و کنترل درخواست‌های ورودی/خروجی (IOCTL) می‌باشد و دارای نقص و آسیب‌پذیری است. در صورت بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری مهاجم می‌تواند منجر به اجرای حمله انکار سرویس(DoS) شود. همچنین مهاجم باید به سیستمی که نرم افزار iTop VPN بر روی آن نصب و اجرا می‌شود، دسترسی فیزیکی یا مستقیم داشته باشد.
بر اساس بردار حمله این آسیب‌پذیری (CVSS:3.1/AV:L/AC:L/PR:L/UI:N/S:U/C:N/I:N/A:H) بهره‌برداری از طریق شبکه محلی امکان‌پذیر است (AV:L)، نیازمند هیچ پیش‌زمینه‌ای نبوده و به‌راحتی قابل تکرار است و چندان به شرایط خاصی نیاز نیست (AC:L)، مهاجم برای انجام حمله نیاز به حساب‌کاربری با سطح دسترسی بالا ندارد (PR:L)، به تعامل با کاربر نیز نیاز نیست (UI:N)، بهره‌برداری از نقص امنیتی مذکور بر سایر منابع امنیتی تأثیر نمی‌گذارد (S:U) و با بهره‌برداری از آن، یک ضلع از سه ضلع امنیت با شدت زیاد تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

محصولات تحت تأثیر
iTop VPN تا نسخه 4.0.0.1 تحت تأثیر این نقص امنیتی است.

توصیه‌های امنیتی
به کاربران توصیه می‌شود به نسخه‌های بالاتر به‌روزرسانی کنند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.