امنیت

February 15, 2024
12:17 پنجشنبه، 26ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160780

آسیب‌پذیری در محصولات سیسکو

منبع: ماهر

آسیب‌پذیری‌های متعددی در Cisco Expressway Series وCisco TelePresence Video Communication Server  کشف شده است. دو آسیب‌پذیری‌ قابل توجه با شناسه‌های CVE-2024-20254 و CVE-2024-20252  و شدت بحرانی (9.6) شناسایی شده‌اند. در این آسیب‌پذیری‌ها یک مهاجم بدون نیاز به احراز هویت و از راه دور، امکان اجرای حملات از نوع جعل درخواست از طریق سایت یاcross-site request forgery (CSRF) را خواهد داشت. این نوع حملات، مهاجم را قادر می‌سازد تا اقدامات غیرمجازی را بر روی دستگاه مورد هدف انجام دهد. لازم به ذکر است که «Cisco Expressway Series» شامل دستگاه‌های Cisco Expressway Control (Expressway-C) و Cisco Expressway Edge (Expressway-E) است.
همچنین یک آسیب‌پذیری دیگر‌ با شناسه CVE-2024-20255، و شدت بالا (8.2) شناسایی شده است. این آسیب‌پذیری ناشی از یک ضعف در رابط برنامه‌نویسی برنامه کاربردی (API) SOAP برای سری Cisco Expressway و سرور ارتباط ویدئویی TelePresence است. آسیب‌پذیری مذکور، به مهاجمان اجازه می‌دهد که بدون ورود به سیستم، از طریق حمله‌ی CSRF بر روی سیستم موردنظر اقدام مخرب را انجام دهند. عدم وجود تنظیمات امنیتی کافی CSRF برای رابط مدیریت وب، مهاجم می‌تواند با فریب کاربران به استفاده از API REST و دنبال کردن یک لینک جعلی، از این آسیب‌پذیری بهره‌برداری کند.

محصولات تحت تأثیر

  • آسیب‌پذیری‌های CVE-2024-20254 و CVE-2024-20255: این آسیب‌پذیری‌ها دستگاه‌های سری Cisco Expressway را در پیکربندی پیش‌فرض تحت تأثیر قرار می‌دهند.
  •  آسیب‌پذیری CVE-2024-20252: تنها بر روی دستگاه‌های سری Cisco Expressway تأثیر می‌گذارد و آن هم در صورتی که قابلیت CDB API در آن‌ها فعال شده باشد. این قابلیت به صورت پیش‌فرض غیرفعال است.

توصیه‌های امنیتی
با توجه به این هشدار، کمپانی سیسکو نسخه‌های جدید و رایگانی از نرم‌افزار را منتشر کرده است که آسیب‌پذیری‌های موجود را برطرف می‌کند. همچنین در تنظیمات پیش‌فرض محصولات Cisco Expressway Series ، اگر قابلیت CDB API فعال شده باشد تحت تأثیر قرار می‌گیرند که در این صورت، به مشتریان توصیه شده است نرم‌افزار خود را به نسخه‌های ارتقاء یافته که در جدول زیر مشخص شده است ارتقاء دهند.

محصولات

Cisco Expressway Series

نسخه‌های وصله‌شده

قبل از نسخه 14.0

ارتقا به نسخه وصله‌شده

14.0

14.3.41

15.0

15.0.01

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.