اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

هوش مصنوعی

February 17, 2024
15:47 شنبه، 28ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160964

تعهد غول‌های فناوری برای مبارزه با دیپ‌فیک‌های انتخاباتی

منبع: Peivast

بیست شرکت بزرگ فناوری در کنفرانس امنیتی مونیخ متعهد شدند تا با همکاری یکدیگر به مبارزه با محتوای گمراه‌کننده هوش مصنوعی و دخالت آن در انتخابات‌های سراسر جهان بپردازند. در سال ۲۰۲۴ بسیاری از کشور‌های جهان برای انتخابات آماده می‌شوند و محتوای صوتی و تصویری تمرکز اصلی مبارزات شرکت‌ها است. به گفته یکی از مدیران، مغز ما به گونه‌ای طراحی شده تا این سبک از محتوا (صوتی و تصویری) را باور کند و با وجود شهرت مولد‌های متنی، انسان نگاه منتقدانه‌تری نسبت به متن دارد.

در این لیست نام غول‌هایی مثل آمازون، گوگل، متا، مایکروسافت، تیک‌تاک، اکس و اوپن‌ای‌آی دیده می‌شود و شرکت‌ها متعهد شده‌اند تا با همکاری یکدیگر با تولید و انتشار محتوایی که برای گمراه‌کردن رای‌دهندگان تولید می‌شود مبارزه کنند. از جمله این محتواها می‌توان به تصاویر، ویدیو‌ها و صوت دیپ‌فیک اشاره کرد.

در این تعهد داوطلبانه، که البته اولین تعهد شرکت‌های فناوری نیست، ذکر شده است که توسعه سریع هوش مصنوعی «فرصت‌ها و چالش‌های تازه‌ای برای فرایند دموکراتیک ایجاد می‌کند» و انتشار محتوای گمراه‌کننده می‌تواند «یکپارچگی فرایند‌های الکتورال را خدشه‌دار کند.»

به طور کلی امضاکنندگان این محتوا را می‌توان به دو دسته اصلی تولیدکنندگان مدل‌های هوش مصنوعی و مالکان شبکه‌های اجتماعی تقسیم کرد که البته برخی از مالکان شبکه‌های اجتماعی مثل متا و توییتر در حال حاضر مدل‌های مولدی نیز در حوزه هوش مصنوعی دارند.

براساس این توافق علاوه بر توسعه ابزارهایی در راستای شناسایی محتوای گمراه‌کننده، قرار است کارزار‌هایی برای آموزش و آگاه‌سازی رای‌دهندگان درمورد این سبک از محتوا برگزار شود و پلتفرم‌ها در برابر انتشار آن اقدام کنند.

نیک کلگ، نماینده امور بین‌الملل متا، گفت: «با توجه به انتخابات‌های بزرگی که امسال برگزار می‌شوند، باید آنچه می‌توانیم به کار گیریم تا از گمراه شدن مردم با محتوای ساخته هوش مصنوعی جلوگیری کنیم. این کار بزرگتر از هر شرکتی است و نیازمند تلاش گسترده از سوی صنعت، دولت و جامعه مدنی است.»

برد اسمیت، نایب‌رئیس هیات مدیره مایکروسافت، نیز افزود که شرکت‌ها «مسئولیت دارند تا از تبدیل این ابزارها به سلاحی در انتخابات جلوگیری کنند.»

تعهد داوطلبانه شرکت‌ها را در زمانی شاهد هستیم که نگرانی در بین قانون‌گذاران و متخصصان درمورد پتانسیل هوش مصنوعی در انتخابات‌های سال جاری از جمله در آمریکا، انگلستان و هند اظهار نگرانی کرده‌اند.

یکی از مقامات ارشد دولت هند پیش از این به شبکه‌های اجتماعی هشدار داده بود که براساس مقررات واضح و روشن این کشور باید با دیپ‌فیک‌های ساخته هوش مصنوعی مبارزه کنند و مسئولیت مبارزه برعهده پلتفرم‌ها است.

از جمله راهکارهای مهم مبارزه با این سبک از محتوا می‌توان به نهان‌نگاری یا سیستم واترمارک اشاره کرد. گوگل سیستمی به نام SynthID را برای واترمارک تصاویر هوش مصنوعی راه‌اندازی کرده است. شرکت متا نیز در ماه فوریه گفت تصاویر ساخته هوش مصنوعی را در اینستاگرام، فیسبوک و تردز نشانه‌گذاری می‌کند. روند نشانه‌گذاری در ماه‌های پیش رو آغاز می‌شود.

دانا رائو، مدیر ارشد بخش اعتماد شرکت ادوبی، یکی دیگری از امضاکنندگان این تعهد، می‌گوید با اینکه ابزارهای مولد متن همچون ChatGPT در بین کاربران شهرت بیشتری دارند اما شرکت‌ها بیشتر وقت خود را صرف تصویر، ویدیو و متن و مبارزه با محتوای گمراه‌کننده در این حوزه می‌کنند زیرا مردم نگاه منتقدانه‌تری نسبت به متن دارند. به گفته او: «یک ارتباط احساسی با صوت، ویدیو و تصویر وجود دارد. مغز شما به گونه‌ای تنظیم شده تا این سبک رسانه را باور کند.»

این توافق تازه‌ترین تعهد داوطلبانه غول‌های فناوری در حوزه هوش مصنوعی است. سال گذشته نیز گروه‌هایی شامل اوپن‌ای‌آی، گوگل‌ دیپ‌مایند و متا موافقت کردند تا مدل‌های هوش مصنوعی مولد خود را برای بازبینی در اختیار موسسه امنیت هوش مصنوعی بریتانیا بگذارند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.