تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

February 17, 2024
18:01 شنبه، 28ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160974

قراردادی برای استخراج نانوذرات از زباله‌های الکترونیکی

منبع: ایسنا

دو شرکت در هند توافق‌نامه‌ای برای استخراج نانوذرات اکسیدمس از زباله‌های الکترونیکی امضاء کردند. این کار هم صرفه اقتصادی دارد و هم از جنبه اقتصاد چرخه‌ای اهمیت دارد.

شرکت ریسایکل کارو (Recyclekaro) برای استخراج نانوذرات از زباله‌های الکترونیکی، قراردادی با مرکز بارک (BARC) امضا کرد. قرار است این دو شرکت از زباله‌های الکتریکی ترکیبات نانومقیاس اکسید مس استخراج کنند.

نانوذرات اکسید مس تولید شده پتانسیل عظیمی برای استفاده به عنوان کاتالیزور در فرآیندهای مختلف صنعتی، پوشش‌های ضدباکتریایی برای دستگاه‌های پزشکی و الکترونیکی و همچنین حسگرها دارد. همچنین می‌توان از این نانوذرات اکسیدمس برای تولید جوهرهای رسانا و تصفیه آب استفاده کرد.

مرکز تحقیقات اتمی بابها (BARC) یکی از مراکز بین‌رشته‌ای در هند است که دارای زیرساخت‌های متنوعی برای تحقیقات در حوزه‌ اتمی است.

بازیابی فلزات گرانبها از PCB نه تنها از نظر اقتصادی اهمیت دارد، بلکه از نظر اقتصاد چرخه‌ای نیز مهم است و مواد اولیه اساسی را برای تولید فراهم می‌کند.

استخراج نانومواد مهم از زباله یکی از روندهای مهم در دنیای فناوری است. در حال حاضر شرکت‌ها و مراکز تحقیقاتی مختلفی در جهان روی استخراج ترکیباتی نظیر گرافن و نانوذرات مختلف از زباله‌ها کار می‌کنند.

به نقل از ستاد نانو، البته در راهبرد دیگری، دانشمندان از نانومواد برای استخراج فلزات ارزشمند استفاده می‌کنند. برای مثال با افزودن گرافن به زباله‌های حاوی طلا، این فلز ارزشمند از زباله‌ها بیرون کشیده می‌شود. در یک کار تحقیقاتی نشان داده شد که با یک گرم گرافن می‌توان دو گرم طلا را از زباله‌ها استخراج کرد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.