اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

February 27, 2024
19:49 سه شنبه، 8ام اسفندماه 1402
کد خبر: 161689

گزارش شاخص‌های عدالت اجتماعی ۱۴۰۱: کاهش دسترسی به تلفن ثابت، افزایش ضریب نفوذ اینترنت

منبع: Zoomit

گزارش مرکز آمار ایران در سال ۱۴۰۱ بدون اشاره به کیفیت اینترنت، می‌گوید که ضریب نفوذ اینترنت درمقایسه‌با سال ۱۳۹۴ به‌میزان ۱۴ درصد افزایش یافته است.

مرکز آمار ایران با انتشار گزارش شاخص‌های عدالت اجتماعی در سال ۱۴۰۱ از افزایش ضریب نفوذ اینترنت خبر داده است.

این گزارش با ارائه‌ی آماری از حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، سلامت، زیرساختی، جنسیتی و بین‌نسلی تا سال ۱۴۰۱، در بخش زیرساخت به‌عنوان یکی از شاخص‌های عدالت اجتماعی ضریب نفوذ اینترنت در کل کشور در سال ۱۴۰۱ را ۸۰/۲ درصد برآورد کرده است.

در آخرین گزارش شاخص‌های عدالت اجتماعی، اطلاعات تفکیک‌شده‌ای از ضریب نفوذ اینترنت در مناطق شهری و روستایی در سال‌های ۱۳۹۳، ۱۳۹۵، ۱۳۹۷، ۱۳۹۹، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ وجود ندارد؛ اما این شاخص از ۱۲ درصد در سال ۱۳۸۷ به ۸۰/۲ درصد تا پایان سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است.

همچنین، بررسی آمار دسترسی به تلفن ثابت از کاهش ضریب نفوذ خانوارهای دارای دسترسی به تلفن در محل سکونت حکایت می‌کند.

بر‌پایه‌ی گزارش شاخص‌های عدالت اجتماعی، در سال ۱۴۰۰ ضریب نفوذ خانوارهای دارای دسترسی به تلفن ثابت یا همراه (کل) و تلفن ثابت و تلفن همراه به‌ترتیب ۹۹ و ۵۶/۹ و ۹۷ درصد بوده است. این آمار ضریب نفوذ کاربران تلفن‌همراه در این سال را ۹۲ درصد برآورد کرده است.

همچنین، برپایه‌ی گزارش مرکز آمار ایران، شمار خانوارهای دارای دسترسی به تلفن به‌ تفکیک مناطق شهری و روستایی در سال ۱۴۰۰ در‌مقایسه‌با سال ۱۳۸۷ درحدود ۸ میلیون و ۵۰۰ خانوار افزایش یافته است.

مرکز آمار ایران در این گزارش به کیفیت اینترنت در‌دسترس کاربران اشاره‌ای نمی‌کند؛ اما تأکید می‌کند نابرابری‌های اجتماعی در ابعاد و زوایای مختلف تداوم یافته و حتی در مواقعی نابرابری‌های جدیدی شکل گرفته است.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.