5G, 6G, vRAN, OpenRAN

تلفن همراه

خبر اول

فناوری

March 4, 2024
11:49 دوشنبه، 14ام اسفندماه 1402
کد خبر: 161850

یوسف خالدی از مایکروسافت؛ صنعت تلکام را در مورد عدم آمادگی برای Open RAN به باد انتقاد گرفت!

ICTna.ir – یوسف خالدی از مایکروسافت گفت که صنعت مخابرات به اندازه کافی در بخش ابر باز Open RAN حرکت نکرده است، این بدان معنی است که نرم افزار، هنوز به پلتفرم زیرساختی همان وندور مخابراتی گره خورده است.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، اپراتورها باید بتوانند یک شبکه دسترسی رادیویی باز و ابری RAN را در بالای هر پلتفرم هایپراسکیلر یا به اصطلاح “کانتینرها به عنوان سرویس” (CaaS) قرار دهند. اما واقعیت پیچیده تر از انچیزی است که به نظر میرسد. به تازگی AT&T اعتراف کرده که نرم افزار RAN اریکسون به طور انحصاری روی Nexus، پلتفرم Microsoft Azure که هسته 5G آن را میزبانی می کند، قرار نخواهد گرفت و برخی از عملکردها همچنان در راه حل زیرساخت ابری (CNIS) اریکسون باقی خواهند ماند.

این به نظر بسیار ایده آل نیست، زیرا تا آنجا که بسیاری از کارشناسان میگویند، کل منطق ابری شدن، این است که اپراتور مذکور می تواند تمام عملکردهای شبکه خود را بر روی یک پلت فرم زیرین قرار دهد، سیلوها را از بین ببرد و کارآمدتر باشد. یکی از مدیران ارشد مخابراتی مایکروسافت اکنون یک حکم قاطع در مورد وضعیت آمادگی جامعه تامین کننده برای بخش ابر باز (یا O-Cloud) از Open RAN ارائه کرده است: یوسف خالدی، معاون مایکروسافت Azure برای کسب و کار اپراتورها، در پاسخ به سوالی درباره استفاده AT&T از CNIS، گفت: برای من، با مشاهده صنعت، این طور به نظر میرسد که O-RAN هنوز به بلوغ لازم نرسیده است. ما بسیار طرفدار O-RAN هستیم. تمام سرمایه گذاری هایی که برای هوش مصنوعی در RAN انجام می دهیم تماماً O-RAN محور است و خواهید دید که با پروژه Janus که اعلام می کنیم، در این مورد، عملگرا بوده ایم. اما نکته اینجاست که اگر شما می‌خواهید اکنون یک O-RAN کامل راه بیندازید و آن را در مقیاس قابل توجه گسترش دهید، صادقانه باید بگویم “من هنوز اوپن رن را در سایز و بلوغ نمی‌بینم”. گزینه‌ای که امروز وجود دارد در بهترین حالت یک راه‌حل مجازی RAN از تعدادی عرضه‌کننده است. صنعت به اندازه کافی حرکت نکرده است. متأسفانه در سمت O-RAN به اندازه کافی سریع نبوده اند.

در یک پست آنلاین کوتاه مایکروسافت در ماه اکتبر، Janus به عنوان یک سیستم نظارت و کنترل برای کنترلر هوشمند RAN (RIC) معرفی شد، یکی از ویژگی های RAN باز که به یک فروشگاه برنامه برای شبکه تشبیه شده است. مایکروسافت ادعا می‌کند که Janus می‌تواند برخی از “چالش‌های تاخیر و ایمنی شبکه” در این حوزه را برطرف کند و می‌گوید که قبلاً توانسته است سه کلاس مختلف برنامه که در مجموع ۱۸ برنامه را پوشش می‌دهد، در یک سایت 5G را بدون تأثیر بر عملکرد اجرا کند.

 

بازنویسی کد

شرکت‌های مخابراتی مشهوری همچنین شکایت کرده‌اند که نرم‌افزار شبکه اغلب هنوز با پلت‌فرم‌های زیرساخت ساخته‌شده توسط شرکت‌های دیگر ناسازگار است. گابریلا استیف شومان، مدیر عامل تحقیقات و استراتژی شبکه های BT، در یک نشست مطبوعاتی اخیر گفت: ماهیت ابر بومی این است که می تواند روی هر زیرساختی اجرا شود. من فکر می‌کنم چالش ارائه‌دهندگان تجهیزات شبکه قدیمی این است که نمی‌توانند از پس بازنویسی کد برآیند. ابتدا مجازی‌سازی برای آنها سفر طولانی بوده است. سپس تبدیل آن به فضای ابری یک سرمایه‌گذاری هنگفت است.

با این حال، BT در قرار دادن عملکردهای مختلف شبکه بر روی پلتفرمی که با Canonical، یک شرکت نرم‌افزاری بریتانیایی توسعه داده است، موفق بوده است و از جونیپر برای ارکستریشن همراه با سیسکو و دل برای محاسبات استفاده می‌کند. توابع میزبانی شده در آن پلتفرم شامل برنامه های شبکه اصلی 5G اریکسون است. هاوارد واتسون، مدیر ارشد امنیت و شبکه BT، با انعکاس تحولات صنعت گسترده تر، گفت: در حال حاضر جریان زیادی در مورد این تغییر از یک ابر مجازی به یک ابر بومی ابری وجود دارد. ما با توجه به کاری که انجام داده‌ایم، از نظر مهارت‌هایی که توسعه داده‌ایم، در جایگاه خوبی قرار داریم.

با این حال یوسف خالدی از ماکروسافت می‌گوید که ابرسازی در بخش اصلی شبکه بسیار پیشرفته‌تر از RAN است. او گفت: AT&T پیشتاز بود و Nexus و استقرارهایی که ما داریم، گواه این است که شما تفاوت دارید. شما توانایی خرید سخت افزار خارج از شلف را دارید. او پیشرفت کندتر RAN را به‌جای یک دلیل فناوری، “تجاری” می‌داند.

نوکیا سال گذشته که قول داده بود هم خدمات کانتینری نوکیا (NCS) و هم نرم‌افزار زیرساخت باند ابری نوکیا (CBIS) را کنار بگذارد، دو پلتفرم داخلی که برای میزبانی برنامه‌های خود طراحی شده‌اند را نشان داد، اما هیچ جایگزین شخص ثالثی ندارند. فران هیران، مدیر کل نوکیا گفت: اکنون شاهد تغییری در آن بازار هستیم که مشتریان به طور فزاینده‌ای می‌خواهند یک راه‌حل افقی بسازند، بنابراین یک معماری استاندارد، زیرساخت ابری استاندارد، برای همه برنامه‌هایی که از همه تأمین‌کنندگان وارد شبکه می‌شوند. شبکه های اصلی، ابر و خدمات شبکه، در آن زمان و این بازاری نیست که نوکیا به دنبال آن باشد.

در عوض ردهت را به عنوان شریک ابری اصلی خود اعلام کرده است و کارکنان و دارایی ها را به عنوان بخشی از ترتیبات به شرکت تحت مالکیت IBM منتقل می کند. اما Tommi Uitto، رئیس گروه تجاری شبکه های تلفن همراه نوکیا، گفت که هدف این است که اطمینان حاصل شود که فناوری RAN نوکیا می تواند بر روی هر پلتفرمی میزبانی شود. او در جریان کنگره جهانی موبایل (MWC) گفت: ما یک استراتژی تمام ابری داریم. طرح نوکیا امروز ردهت است، اما ما همچنین آماده هستیم که OpenStack یا VMware یا hyperscaler باشد.

 

گوگل وارد می شود

در حالی که CNIS همچنان بخشی از ترکیب اریکسون است، این وندور سوئدی در سپتامبر گذشته همکاری خود را با گوگل اعلام کرد تا نرم افزار RAN مجازی خود را بر روی یک پشته ارائه شده توسط گوگل اجرا کند. اشتراک در سطح سخت افزار توسط x86 و معماری تراشه توسعه یافته توسط اینتل و AMD ارائه شده است. با این حال، Granite Rapids-D، آخرین محصول x86 اینتل برای بازار RAN، بسیار سفارشی‌تر از پردازنده‌هایی است که معمولاً به بازیکنان مرکز داده فروخته می‌شود.

ماتئو فیورانی، رئیس واحد زیرساخت ابری اریکسون، هنگام بحث در مورد شراکت با گوگل در سال گذشته گفته بود آنها اطلاعاتی به ما دادند، اما ما چیز زیادی از داخل آن را نمی دانیم، بنابراین این، یک جعبه سیاه است. ما الزامات خاصی را در مورد آنچه نیاز داریم تا بتوانیم برنامه خود را اجرا کنیم، ارائه کرده‌ایم و آنها به ما بازخورد داده‌اند که چه چیزی در اختیار ما قرار می‌دهند و به ما گفته‌اند که چه چیزی در سرورها و رک‌ها وجود دارد، اما نه با جزئیات!

AT&T تنها شرکت مخابراتی بزرگی نیست که روی فناوری RAN ابری اریکسون سرمایه گذاری می کند. در MWC ، تلفونیکای آلمان اعلام کرد که قصد دارد در نیمه اول سال جاری در Offenbach نزدیک فرانکفورت عرضه شود. بیانیه این اپراتور در این مورد به آن اشاره می کند که از تراشه های اینتل در سرورهای HPE استفاده خواهد کرد. درست مانند AT&T، به CNIS!

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.