امنیت

March 1, 2024
10:55 جمعه، 11ام اسفندماه 1402
کد خبر: 161884

کشف آسیب‌پذیری در افزونه وردپرس Addon Library

افزونه وردپرس Addon Library یک افزونه در زمینه افزودن کتابخانه‌های وردپرس می‌باشد که به تازگی آسیب‌پذیری با شدت بالا(8.8) با شناسه CVE-2024-1710 در آن کشف و شناسایی شده است. این نقص امنیتی به دلیل عدم بررسی صلاحیت در تابع onAjaxAction رخ خواهد داد. مهاجم با سطح دسترسی کاربری و یا بالاتر به داده‌ها دسترسی پیدا کرده و می‌تواند هر عمل غیرمجازی از جمله آپلود فایل‌های دلخواه را انجام دهد.
بر اساس بردار حمله این آسیب‌پذیری (AV:N/AC:L/PR:L/UI:N/S:U/C:H/I:H/A:H) بهره‌برداری از طریق شبکه خارجی و از راه دور امکان‌پذیر است (AV:N)، نیازمند هیچ پیش‌زمینه‌ای نبوده و به‌راحتی قابل تکرار است و چندان به شرایط خاصی نیاز نیست (AC:L) مهاجم برای انجام حمله نیاز به حساب کاربری با سطح دسترسی پایین است (PR:L)، به تعامل با کاربر نیز نیاز ندارد (UI:N)، بهره‌برداری از نقص امنیتی مذکور بر سایر منابع امنیتی تأثیر نمی‌گذارد (S:U) و در بدترین شرایط (قربانی شدن کاربری با سطح دسترسی ادمین)، با بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری، هر سه ضلع امنیت با شدت بالا تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

تمام نسخه‌های افزونه وردپرس Addon Library قبل از نسخه 1.3.76 در برابر نقص‌ امنیتی مذکور آسیب‌پذیر هستند.

تاکنون اقدامات امنیتی که منجر به کاهش تأثیرات ناشی از این آسیب‌پذیری شود ارائه نشده است، اما تا انتشار وصله امنیتی، به کاربران پیشنهاد می‌شود که موقتأ افزونه آسیب‌پذیر را با محصول دیگری جایگزین کنید.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.