فناوری اطلاعات

March 26, 2024
10:44 سه شنبه، 7ام فروردینماه 1403
کد خبر: 163134

به روز رسانی زیرساخت های مرکز ملی تبادل اطلاعات در سال ۱۴۰۳

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت:تراکنش‌های مرکز ملی تبادل اطلاعات در سال ۱۴۰۲ از مرز ۸ میلیارد تراکنش عبور کرد.

محمد خوانساری، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفت و گو با مهر با اشاره به رشد تجمعی تراکنش‌های مرکز ملی تبادل اطلاعات از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون گفت: از ابتدای راه‌اندازی مرکز ملی تبادل اطلاعات تا آغاز فعالیت دولت سیزدهم، حدود ۲ میلیارد تراکنش به ثبت رسیده بود.

وی با اشاره به عملکرد مرکز ملی تبادل اطلاعات در طول دولت سیزدهم تصریح کرد: از مرداد ماه سال ۱۴۰۰ تا پایان آن سال حدود ۲ میلیارد، در سال ۱۴۰۱ حدود هفت و نیم میلیارد و از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا پایان بهمن ماه بیش از ۸ میلیارد تراکنش به ثبت رسیده است.

معاون وزیر ارتباطات، در خصوص آخرین وضعیت مرکز ملی تبادل اطلاعات گفت: تا کنون بیش از ۳ هزار خدمت دراین مرکز، پیاده‌سازی شده‌اند. در همین راستا، ۱۵۲ دستگاه سرویس‌دهنده و بیش از هزار دستگاه سرویس گیرنده به فعالیت می‌پردازند.

وی در تشریح جزئیات بیشتر عملکرد مرکز ملی تبادل اطلاعات تصریح کرد: چهار اپراتور اصلی در مرکز ملی تبادل اطلاعات به فعالیت می‌پردازند که از میان آنها، دو اپراتور از ابتدای سال، فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و به ارائه خدمات دولت به کسب و کارها (G۲B) مشغول هستند. اپراتور سوم نیز که در زمینه ارائه خدمات انتظامی فعال است، از دی ماه کار خود را آغاز کرده است. گذرگاه تبادل خدمات دستگاهی وزارت اقتصاد و امور دارایی نیز نخستین گذرگاه خدمات سازمانی است که فعالیت خود را از دی ماه، آغاز کرده است و مسیری است که در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

خوانساری در خصوص برنامه‌های پیش روی این حوزه در سال آینده گفت: توسعه و بروز رسانی زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری مرکز ملی تبادل اطلاعات و هم‌چنین طراحی و توسعه برای میزبانی پایگاه داده‌های پایه موضوع قانون مدیریت داده و اطلاعات ملی و ارائه خدمات الکترونیکی مربوطه به صورت مستقیم از طریق مرکز ملی تبادل اطلاعات، بخش دیگری از برنامه‌هایی است که در سال آینده برای توسعه مرکز ملی تبادل اطلاعات در نظر گرفته شده است.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.