پیام‌رسان

فناوری اطلاعات

March 30, 2024
8:24 شنبه، 11ام فروردینماه 1403
کد خبر: 163434

معاون سازمان فناوری اطلاعات مطرح کرد: برنامه‌ریزی برای عدم وابستگی پیام‌رسان‌ها به دولت

در تلاشیم پیام‌رسان‌ها برای تامین زیرساخت‌های خود وابسته به دولت نباشند و بتوانند کسب و کار خود را به صورت پایدار ادامه دهند.

حامد منکرسی، معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات در گفتگو با فارس، در خصوص اهم اقدامات انجام شده طی سال گذشته در حوزه پیام‌رسان‌های ایرانی اظهار کرد: مزیت بخشی به سکوهای داخلی، یکی از مهم‌ترین اقداماتی بود که در سال گذشته محقق شد.

وی افزود: در حوزه پیام‌رسان‌ها از دو منظر تعداد کاربران و میزان ترافیک مصرفی، شاهد رشد قابل توجهی بودیم، به طوری تعداد کاربران پیام‌رسان‌ها در مقایسه با سال ۱۴٠۱، رشد تقریبی ۴٠ درصدی را تجربه کرد و مصرف ترافیک یکی از پیام‌رسان‌ها نیز ۳ برابر افزایش داشت.

منکرسی از دیگر اقدامات انجام شده در این حوزه را ساماندهی و نظم بخشی به مراکز داده و خدمات ابری به عنوان یکی از ارکان اصلی زیرساخت‌های اطلاعاتی کشور است و گفت: این دو رکن منجر به صدور 66 گواهی و شناسنامه برای فعالان حوزه مراکز داده اعم از دولتی و خصوصی شده است، لذا امیدواریم در سال آینده در حوزه نظم بخشیدن به بازیگران این حوزه نیز شاهد اتفاقات خوبی باشیم و به رشد اقتصاد دیجیتال کشور کمک کنیم.

وی راه‌اندازی سندباکس تنظیم‌گری سازمان فناوری اطلاعات را از دیگر اقدامات مهم سال گذشته دانست و تصریح کرد: سندباکس تنظیم‌گری با فعالیت دوطرح در این محیط، کار خود را آغاز کرده است و می‌تواند فرصت مناسبی را برای فعالیت و رشد استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوپایی باشد که نیازمند تدوین قوانین جدید هستند.

معاون سیاستگذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به حوزه سیاستگذاری و اعتباربخشی و امکان اتصال متقابل، تاکید کرد: اتصال متقابل پیام‌رسان‌ها، از جمله اقدامات موثری است که برای اولین بار در سطح دنیا اجرایی شد. موضوعی که اجرای آن توسط اتحادیه اروپا در سال گذشته، اجباری شده اما هنوز به صورت عملیاتی در نیامده است، اما به کمک جوانان ایرانی و با زیرساخت‌هایی که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران ارائه داد، عملیاتی شد به نحوی که در حال حاضر 5 پیام رسان ایرانی دارای امکان اتصال متقابل هستند و حدود 2 میلیون کاربر فعال از این امکان استفاده می کنند.

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران، در خصوص برنامه‌های سال آینده به تدوین و طراحی مدل اقتصادی پایدار برای سکوها و پیام رسان‌های داخلی اشاره کرد و تصریح کرد: سازمان فناوری اطلاعات ایران با مشارکت بخش خصوصی اقدام به ایجاد شرکتی کرده است که در سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. با اقدامات موثری که در این حوزه انجام خواهد شد، درصددیم، پیام‌رسان‌ها برای تامین زیرساخت‌های خود وابسته به دولت نباشند و بتوانند کسب و کار خود را به صورت پایدار ادامه دهند.

به گفته وی، تکمیل و ارزیابی مراکز داده دولتی و اصلاح فرآیند تایید فنی نرم افزار و گواهی اصالت نرم افزار که با همکاری سازمان نصر انجام می‌شود، از دیگر برنامه‌هایی است که با جدیت پیگیری خواهد شد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.