امنیت

اینترنت و شبکه

April 9, 2024
11:59 سه شنبه، 21ام فروردینماه 1403
کد خبر: 163939

اقدام جدید آمریکا برای حمایت از داده‌های کاربران

دو قانونگذار کلیدی آمریکا درباره لایحه دو حزبی حریم خصوصی داده به توافق رسیدند که جمع آوری داده‌های مصرف کنندگان توسط شرکت‌های فناوری را محدود می‌کند و به آمریکایی‌ها قدرت بیشتری برای جلوگیری از فروش اطلاعات شخصی یا وادار کردن به حذف آنها، می‌دهد.

به گزارش ایسنا، توافق میان بین ماریا کانتول، سناتور دموکرات که ریاست کمیته بازرگانی را بر عهده دارد و کتی مک موریس راجرز، نماینده جمهوریخواه و رئیس کمیته انرژی و بازرگانی مجلس نمایندگان، به افراد اجازه می‌دهد روی استفاده از اطلاعات شخصی خود، کنترل داشته باشند و افشای انتقال داده‌های کاربران به کشورهای خارجی متخاصم، را الزامی می‌کند.

کنگره حداقل از سال ۲۰۱۹، در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به استفاده از داده‌ها توسط شرکت‌های شبکه اجتماعی از جمله فیس‌بوک متا پلتفرم، گوگل و تیک‌تاک شرکت بایت دنس، بحث کرده است، اما نتوانسته اند به توافق برسند.

دستیاران نمایندگان روز یکشنبه به خبرنگاران گفتند امیدوارند به زودی این قانون، پیش برده شود.

قانونگذاران در بیانیه‌ای مشترک، گفتند: این طرح به کمیسیون تجارت فدرال و دادستان‌های کل ایالت اختیارات گسترده‌ای را برای نظارت بر مسائل حریم خصوصی مصرف کنندگان و ایجاد مکانیزم‌های اجرایی قوی برای رسیدگی به متخلفان، از جمله حق اقدام خصوصی برای افراد، می‌دهد.

این لایحه تبلیغات هدفمند را ممنوع نمی‌کند اما به مصرف کنندگان این امکان را می‌دهد که تحت آن قرار نگیرند. کمیسیون تجارت فدرال، یک دفتر جدید متمرکز بر حریم خصوصی ایجاد خواهد کرد و می‌تواند جریمه‌هایی را برای نقض حریم خصوصی صادر کند که شرکت های مخابراتی را هم پوشش می‌دهد.

فیس‌بوک در سال ۲۰۱۹، موافقت کرد با پرداخت یک مبلغ پنج میلیارد دلار جریمه، تحقیقات کمیسیون تجارت فدرال در خصوص شیوه‌های حریم خصوصی این شرکت فیصله پیدا کند. این کمیسیون اکنون می‌خواهد این توافقنامه حریم خصوصی را سختگیرانه‌تر کند تا استفاده از داده‌های خردسالان را ممنوع کند و محدودیت‌های فناوری تشخیص چهره را گسترش دهد.

شرکت بایت دنس در سال ۲۰۲۱، با توافقی ۹۲ میلیون دلاری در رابطه با ادعای برخی از کاربران تیک‌تاک درباره حریم خصوصی داده‌ها در آمریکا موافقت کرد. رویترز ماه گذشته گزارش داد کمیسون تجارت فدرال ممکن است به زودی تحقیقات خود درباره تیک‌تاک به دلیل عملکردهای نادرست حریم خصوصی و امنیت داده‌ها را حل کند.

گوگل و یوتیوب در سال ۲۰۱۹، در توافقی با کمیسیون تجارت فدرال و نیویورک، قبول کرد مبلغ ۱۷۰ میلیون دلار را به منظور حل و فصل اتهامات مربوط به نقض قوانین فدرال از طریق جمع آوری اطلاعات شخصی درباره کودکان، پرداخت کردند.

کانتول و راجرز، قانونگذاران آمریکایی افزودند: این لایحه قانون دوحزبی و دو مجلسی، بهترین فرصتی است که در دهه‌های گذشته برای ایجاد استاندارد ملی حریم خصوصی و امنیت داده‌ها داشته‌ایم که به افراد حق کنترل اطلاعات شخصی خود را می‌دهد. این قانون، به افراد اجازه می‌دهد در صورت تغییر خط مشی حفظ حریم خصوصی یک شرکت، با پردازش داده‌های خود موافق نباشند. این قانون، رضایت صریح کاربران قبل از انتقال داده‌های حساس به شخص ثالث را ایجاب می‌کند.

دراین بیانیه آمده است: مصرف‌کنندگان می‌توانند از بازیگران بدی که حقوق حریم خصوصی آنها را نقض می‌کنند، شکایت کنند و در صورت آسیب‌دیدگی، از آنها خسارت بگیرند و شرکت‌ها را از استفاده از اطلاعات شخصی افراد برای تبعیض علیه آنها منع کنند.

بر اساس گزارش رویترز، این لایحه، بررسی سالانه الگوریتم‌ها را ایجاب می‌کند تا اطمینان حاصل شود شهروندان آمریکایی از جمله جوانان، در معرض خطر آسیب، از جمله تبعیض قرار نمی‌گیرند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.