بانکداری و پرداخت الکترونیک

تجارت الکترونیک

April 10, 2024
20:49 چهارشنبه، 22ام فروردینماه 1403
کد خبر: 164040

گزارش اقتصادی اسفندماه ۱۴۰۲ شاپرک منتشر شد

منبع: way2pay

صدوپنجمین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد. طبق این گزارش در اسفندماه بالغ بر ۴.۳۰۳ میلیون تراکنش به ارزش ۱۳.۸۹۱ هزار میلیارد ریال در شبکه پرداخت الکترونیک کشور انجام شده است. این میزان نسبت به بهمن‌ماه، افزایش ۶.۹۴ درصدی در تعداد و افزایش ۲۶.۲۲ درصدی در ارزش ریالی داشته است. همچنین بر اساس آمارهای این شاخص، تراکنش‌های این ماه نسبت به مشابه سال قبل، از نظر تعدادی ۱.۴۹ درصد و از نظر ریالی نیز ۱۸.۸۵ درصد افزایش داشته است.

برای دانلود گزارش اقتصادی شاپرک از اسفندماه ۱۴۰۲ اینجا را کلیک کنید.

جدول زیر آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک در اسفندماه ۱۴۰۲ و درصد تغییرات آن نسبت به اسفندماه سال گذشته را نشان می‌دهد.

ارزش اسمی تراکنش‌های اسفندماه ۱۴۰۲ نسبت به ماه گذشته ۲۶.۲۲ درصد افزایش و ارزش حقیقی تراکنش‌ها ۲۳.۷۵ درصد افزایش داشته است.

مجموع تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع نسبت به ماه گذشته ۱.۶۰ درصد افزایش داشته که شاپرک علت این تغییر را افزایش ۱.۴۳ درصدی تعداد ابزارهای کارت‌خوان فروشگاهی اعلام کرده است. ابزارهای پذیرش اینترنتی در اسفندماه ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل رشد ۳.۱۴ درصدی داشته است.

در این ماه، کارت‌خوان فروشگاهی با ۹۱.۵۷ درصد سهم بازار بیشترین تعداد ابزار پذیرش فعال سیستمی در شبکه پرداخت را داشته و ابزار پذیرش اینترنتی با ۶.۱۵ درصد و ابزار پذیرش موبایلی با ۲.۲۸ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در اسفندماه حدود ۱.۸۹۸ ابزار شاپرکی به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت بالای ۱۸ سال کشور وجود داشته که از این تعداد، بیشترین میزان با رقمی معادل ۱.۷۰۸ متعلق به ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است. تعداد ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی هم به ازای هر ۱۰ هزار نفر بالای ۱۸ سال در کشور به ترتیب ۱۸۹ و ۱ است.

آمارهای اسفندماه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که در این ماه ۹۲.۴۳ درصد از تراکنش‌ها موفق و ۷.۵۷ درصد از آنها ناموفق و خطادار بوده است.

۸۴.۸۰ درصد از کل خطاهای این ماه به خطای کاربری نظیر کمبود موجودی یا فراموشی رمز ارتباط دارد. شاپرک اعلام کرده که این نوع خطا به عملکرد شبکه پرداخت الکترونیک ارتباط ندارد و علت را باید از سمت کاربر و در دو حالت فراموشی رمز عبور و کمبود موجودی جویا شد. با این حال ۸.۶۷ درصد از خطا‌ها، خطای صادرکنندگی بوده و ۵.۱۲ درصد از خطا‌ها به شاپرک مربوط است. خطای پذیرندگی ۰.۷۸ درصد و خطای کسب‌وکار با ۰.۶۴ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اعداد تراکنش‌های ناتمام این ماه نسبت به بهمن ماه ۹۳.۹۰ درصد افزایش و تعداد کل تراکنش‌ها ۶.۹۴ درصد افزایش داشته است. همچنین نسبت تراکنش‌های ناتمام به کل تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه گذشته ۰.۰۰۸۴ درصد افزایش داشته است.


عملکرد ماهانه شرکت‌های پرداختی


این بخش از گزارش اقتصادی شاپرک همواره با مطالعه شاخص‌های عملکرد تعدادی و مبلغی شرکت‌ها در کل، با تفکیک هر یک از ابزار‌های پذیرش و نوع سرویس، تصویری کلی از وضعیت آنها در صنعت پرداخت الکترونیکی کارت ترسیم می‌کرده که شاپرک از دی‌ماه ۱۴۰۱ با نظرسنجی از شرکت‌های پرداختی از اعلام تعداد تراکنش‌های شرکت‌های پرداختی سر باز می‌زند.

بر اساس شاخص سهم مبلغی تراکنش‌ها در این ماه، به‌پرداخت ملت با سهم ۱۹.۷۷ درصدی از مبلغ‌ تراکنش‌ها، رتبه اول این شاخص را از آن خود کرده است. در این ماه اختلاف سهم مبلغی شرکت پرداخت الکترونیک سامان (دومین شرکت بازار) ۰.۵۴ درصد است.

همچنین مقایسه جایگاه شرکت‌های پی‌اس‌پی نسبت به ماه قبل نشان می‌دهد که جا‌به‌جایی اتفاق نیفتاده است.

مانند بهمن ماه، به‌پرداخت ملت این ماه هم با پوشش ۱۸.۶۸ درصدی از مبالغ بازار کارت‌خوان فروشگاهی، بالاترین سهم را در اختیار خود دارد. همچنین این شرکت در اسفندماه از مبالغ ابزار پذیرش موبایلی با پوشش ۴۷.۹۴ درصدی دارای بالاترین سهم است.

شرکت پرداخت الکترونیک سامان هم در ابزار پذیرش اینترنتی با پوشش ۲۳.۷۱ درصدی دارای بالاترین سهم در این ابزار است.

بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارت‌خوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته با افزایش ۰.۶۴ درصدی به فن‌آوا کارت تعلق دارد. همچنین به‌پرداخت ملت در ابزار پذیرش اینترنتی با کاهش ۱.۷۹ درصدی، بالاترین تفاضل را نشان می‌دهد. شرکت تجارت الکترونیک پارسیان هم با ۱.۱۳ درصد کاهش دارای بیشترین اختلاف سهم در مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی است.

مشابه ماه گذشته، عملکرد دو شرکت‌ الکترونیک کارت دماوند و فراپردازان آروند امید به‌‌ گونه‌ای است که کمترین مبلغ و تعداد تراکنش‌های ابزارهای پذیرش مختلف را به خود اختصاص داده‌اند.


سهم بازار بانک‌های پذیرنده


این بخش شاخص گستره فعالیت هر یک از بانک‌ها در پذیرش تعداد و مبلغ تراکنش‌های پشتیبانی‌شده در شبکه شاپرک را نشان می‌دهد. در نمودارهای مربوطه ۱۰ بانک نخست با بالاترین سهم تعدادی و مبلغی در شبکه پرداخت آورده شده و سایر بانک‌ها در نمودار تحت عنوان «سایر» آمده‌اند.

بانک سپه با سهم ۱۷.‍۸۱ درصدی از تعداد تراکنش‌ها و بانک ملت با سهم ۱۶.۳۱ درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، با اختلاف، بالاترین سهم از پذیرش تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص داده‌ و در جایگاه نخست بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته‌‌اند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.