بانکداری و پرداخت الکترونیک

فناوری اطلاعات

April 23, 2024
18:20 سه شنبه، 4ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 164889

صورتحساب‌های الکترونیکی، راهکار مجلس برای مقابله با سوداگری

منبع: Peivast

صدور صورتحساب‌های الکترونیکی بعد از اجرایی شدن قانون «مالیات بر سوداگری» که امروز (۴اردیبهشت) در صحن علنی مجلس تصویب شد، اهرم اصلی اخذ مالیات از حساب‌های تجای و غیرتجاری است.

بر مبنای قانون «مالیات بر سوداگری» دفاتر اسناد رسمی موظف هستند هنگام تنظیم وکالت بلاعزل با موضوع انتقال دارایی‌های موضوع یک بند ۶ قانون مالیات‌های مستقیم و وسایل نقلیه‌ای که مطابق دارایی‌های ملزم به شماره‌گذاری هستند باید حساب الکترونیکی مربوطه را صادر نمایند. اشخصاص تجاری مجاز به خرید و فروش انواع ارز نیز طبق این قانون موظف‌اند در خصوص تبدیل انواع ارز به یکدیگر در قالب یک فروش یا یک خرید ثبت و صورتحساب مجزایی بسازند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در توضیح قانون «مالیات بر سوداگری» در صحن علنی مجلس گفت: برخی می‌گویند در قانون مالیات بر سوداگری به دنبال اخذ مالیات از ۹۰ درصد مردم هستیم اما واقعیت این است که این قانون تنها سوداگران را دنبال می‌کند و در واقع تنها نیم درصد از مردم مشمول قانون مالیات بر سوداگری می‌شوند.

او افزود: قانون مالیات بر سوداگری به این صورت است که اگر فردی پیش‌بینی می‌کند به عنوان مثال طلا یا دلار در چندماه آینده افزایش قیمت خواهد داشت و اکنون شروع به خرید کلان طلا و دلار می‌کند، از نظر قانون او باید سوداگر شناخته شود.

طبق قانون جدید «مالیات بر سوداگری» کلیه اشخاص تجاری و غیر تجاری، موظف هستند به ترتیبی که تعیین می‌شود صورتحساب‌های الکترونیکی را تنظیم کنند و هرگونه انتقال عین یا حق واگذاری محل یا سایر حقوق مربوط به اموال فاقد سند رسمی را مطابق آیین‌نامه اجرای این بند صادر کنند.

آیین‌نامه اجرایی این بند از قانون حداکثر ظرف یک سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این ماده، توسط سازمان امور مالیاتی با همکاری وزارت راه و شهرسازی و سازمان ثبت اسناد تهیه می‌شود.

در خصوص اشخاص غیر تجاری تاریخ تعلق مالیات، تاریخ صدور صورتحساب الکترونیکی است. همچنین در هر سال آخرین مهلت صدور صورتحساب‌های الکترونیکی برای وجوه واریزی به حساب‌های غیر تجاری و واریز وجوه نقدی به صورتحساب‌های الکترونیکی معاملات نقدی و غیر نسیه حداکثر پایان اردیبهشت سال بعد است.

اشخاص مذکور موظف هستند تا موعد فوق نسبت به ثبت اطلاعات خود مانند ابطال صورتحساب‌های الکترونیکی برقراری ارتباط میان صورتحساب‌های الکترونیکی مانند معاوضه یا تهاتر این قانون اقدام کنند.

پس از پایان مهلت، سازمان تا پایان خردادماه بر اساس مشخصات طرف‌های صورتحساب‌های الکترونیکی و مشخصات واریز کننده و دریافت کننده تراکنش میان صورتحساب‌های الکترونیکی و تراکنش‌های فی‌مابین متعلق به طرفین آن را به صورت خودکار ایجاد و مالیات متعلق به اشخاص غیر تجاری در هر سال را بر اساس اطلاعات موجود در سامانه مودیان تعیین و از طریق کارپوشه غیر تجاری اعلام نمایند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.