امنیت

April 26, 2024
11:39 جمعه، 7ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 165071

کشف آسیب‌پذیری بحرانی در mysql2

منبع: ماهر

یک آسیب‌پذیری با شناسه‌ CVE-2024-21511 و شدت بحرانی (9.8) در پکیج mysql2 کشف‌ شده ‌است که به‌ دلیل عدم پاکسازی پارامتر timezone منجر به تزریق کد دلخواه می‌گردد. این پارامتر در تابع readCodeFor قرار گرفته ‌است که با فراخوانی تابع date/time سرور MySQL در دسترس خواهد بود. Mysql2 یک API سازگار با mysqljs می‌باشد که مجموعه‌ای از عملکردها را پشتیبانی می‌کند.
بر اساس بردار حمله این آسیب‌پذیری‌ (CVSS:3.1/AV:N/AC:L/PR:N/UI:N/S:U/C:H/I:H/A:H) بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری‌ از طریق شبکه خارجی و از راه دور امکان‌پذیر است (AV:N). سوء‌استفاده از آن نیازمند پیش‌زمینه‌ نبوده و به‌راحتی قابل تکرار است (AC:L)، برای انجام حمله به حساب کاربری با سطح دسترسی خاصی نیاز نیست (PR:N)، و به تعامل با کاربر نیاز ندارد(UI:N). بهره‌برداری از نقص امنیتی مذکور بر سایر منابع امنیتی تأثیر گذار نیست (S:U). هر سه ضلع امنیت با شدت زیاد تاثیر قرار می‌گیرند. (C:H/I:H/A:H)

نسخه‌های پیش از 3.9.7 پکیج mysql2 تحت‌تاثیر نقص امنیتی مربوطه قرار دارند.

به‌روزرسانی به نسخه 3.9.7 پکیج mysql2 و یا نسخه‌های بالاتر توصیه می‌شود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.