امنیت

فناوری اطلاعات

May 10, 2024
13:12 جمعه، 21ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 165926

کشف چند آسیب‌پذیری در IP Phoneهای سیسکو

منبع: ماهر

چند ضعف‌ امنیتی ناشی از آسیب‌پذیری در تلفن آی‌پی یا IP Phone سیسکو با امتیاز 7.5 و شدت بالا شناسایی شده است. این آسیب‌پذیری از نوع DOS بوده و امکان گرفتن دسترسی به اطلاعات حساس را نیز فراهم می‌کند.

CVE-2024-20357: دسترسی غیرمجاز در Cisco IP Phone
این آسیب‌پذیری مربوط به سرویس XML دستگاه IP Phone سیسکو است که اجازه دسترسی به برخی از قابلیت‌های گوشی را بدون نیاز به احراز هویت فراهم می‌کند. یک مهاجم می‌تواند با ارسال یک درخواست XML جعلی به دستگاه مورد تأثیر، تماس‌ها را آغاز یا صداها را در دستگاه پخش کند.
به عبارت دیگر، مهاجم می‌تواند با ارسال یک درخواست XML جعلی (به عنوان مثال، ارسال یک پیام درخواست تماس) به دستگاه IP Phone، تلاش کند تا تماس‌های ناخواسته را آغاز یا صداهایی را در دستگاه پخش کند. این اقدام می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند اختلال در کارکرد گوشی، از بین رفتن تماس‌های مهم، یا حتی ایجاد شرایطی برای جاسوسی بر روی مکالمات شود. از طرف دیگر، با فرستادن درخواست‌های XML جعلی، مهاجم می‌تواند تلاش کند تا اطلاعات حساس را از دستگاه به دست آورد یا عملیات ناخواسته‌ای را اجرا کند که منجر به نقض امنیت سیستم گردد.

CVE-2024-20376: آسیب‌پذیری DoS در Cisco IP Phone
این آسیب‌پذیری به علت عدم اعتبارسنجی کافی ورودی‌های ارائه شده توسط کاربر در رابط مدیریت مبتنی بر وب IP Phone سیسکو وجود دارد. یک مهاجم می‌تواند با ارسال یک درخواست جعلی به رابط مدیریت مبتنی بر وب دستگاه مورد تأثیر، دستگاه را مجبور به راه‌اندازی مجدد کند که منجر به ایجاد شرایط انکار سرویس (DoS) می‌شود.

CVE-2024-20378: آسیب‌پذیری افشای اطلاعات در Cisco IP Phone
آسیب‌پذیری مذکور به دلیل عدم اعتبارسنجی مناسب برای نقاط پایانی خاص در رابط مدیریت مبتنی بر وب دستگاه Cisco IP Phone رخ می‌دهد. در این شرایط، مهاجم می‌تواند با برقراری اتصال به دستگاه تحت تأثیر، به اطلاعات حساس آن دسترسی یابد. این اطلاعات ممکن است شامل اعتبارهای کاربر و ترافیک مربوط به تماس‌های VoIP باشد که به وسیله دستگاه ارسال یا دریافت می‌شوند.

این آسیب‌پذیری‌ها بر روی محصولات زیر اثر می‌گذارند:

IP Phone 6800 Series with Multiplatform Firmware
IP Phone 7800 Series with Multiplatform Firmware
IP Phone 8800 Series with Multiplatform Firmware
Video Phone 8875 in Multiplatform Mode

سیسکو به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری را منتشر کرده است که این آسیب‌پذیری‌ها را برطرف می‌کند. هیچ روشی برای جلوگیری موقت از این آسیب‌پذیری‌ها وجود ندارد.

منبع:

https://sec.cloudapps.cisco.com/security/center/content/CiscoSecurityAdvisory/cisco-sa-ipphone-multi-vulns-cXAhCvS

 

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.