مخابرات فضایی

May 11, 2024
21:58 شنبه، 22ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 166022

چین اولین ماهواره رقیب «استارلینک» ایلان ماسک را به فضا پرتاب کرد

چین اولین ماهواره اسکای‌نت(SkyNet) را برای رقابت با ناوگان ماهواره‌های اینترنتی استارلینک(Starlink) شرکت اسپیس‌ایکس متعلق به ایلان ماسک به مدار زمین فرستاد.

به گزارش ایسنا، شرکت علوم و فناوری هوافضای چین(CASC) اولین حرکت خود را برای رقابت با شبکه ماهواره‌های استارلینک ایلان ماسک و ارائه خدمات اینترنتی مبتنی بر ماهواره در سطح جهانی انجام داده است.

ساوث چاینا مورنینگ پست گزارش داد که اولین ماهواره این شرکت موسوم به «Zhihui Tianwang-۱ ۰۱» یا «Smart SkyNet-۱ ۰۱» با موشک لانگ مارچ ۳بی(Long March ۳B) به فضا پرتاب شد.

ماهواره‌های SkyNet در مدار متوسط زمین قرار خواهند گرفت و با ماهواره‌های موجود در مدار پایین زمین متعلق به چین همکاری می‌کنند.

شرکت فضایی اسپیس‌ایکس(SpaceX) متعلق به ایلان ماسک در ارائه خدمات اینترنتی از فضا، عمدتاً به دلیل فقدان رقیب، موفقیت چشمگیری داشته است و پروژه کویپر(Kuiper) تحت حمایت شرکت آمازون تاکنون تنها دو نمونه اولیه از این نوع ماهواره را به فضا پرتاب کرده است.

یک شرکت ارائه‌دهنده دیگر به نام وان‌وب(OneWeb) نیز ابتدا بر تکمیل صورت فلکی خود تمرکز کرده است و انتظار می‌رود در ژوئن سال جاری ارائه خدمات به مشتریان را آغاز کند.

اکنون با اینکه شرکت علوم و فناوری هوافضای چین کمی دیر وارد این رقابت شده است اما قصد دارد به سرعت خود را به رقبا برساند.

انتظار می‌رود که این شرکت دولتی به سرعت رشد زیرساخت‌های خود را سرعت بخشد و در اوایل سال ۲۰۲۵ به سرعت ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه برسد.

اولین پرتاب

شرکت علوم و فناوری هوافضای چین پس از پرتاب اولین ماهواره خود فاش کرد که برخلاف رویکرد استارلینک که ماهواره‌های خود را در مدار پایین زمین مستقر می‌کند، ماهواره‌های خود را به مداری در ارتفاع ۲۰ هزار کیلومتری زمین می‌فرستد.

این عمل، اسکای‌نت را در مدار متوسط زمین قرار می‌دهد که یک طبقه‌بندی است که برای ماهواره‌هایی که بین ۲ هزار کیلومتری تا ۳۶ هزار کیلومتری قرار می‌گیرند، استفاده می‌شود. این منطقه همچنین منطقه‌ای است که ماهواره‌های مورد استفاده برای سیستم‌های موقعیت‌یاب جهانی(GPS) در آن کار می‌کنند.

رسانه‌های چین می‌گویند این ماهواره دارای یک پیوند مایکروویو پرسرعت، یک پیوند لیزری دو طرفه بین ماهواره‌ای و یک پلتفرم پردازش دیجیتال و ارسال است.

شرکت علوم و فناوری هوافضای چین قصد دارد فناوری‌های اصلی ماهواره مانند ارتباطات لیزری مبتنی بر فضا و دسترسی به اینترنت را برای کاربران مستقر در قطب جنوب و کشتی‌های اقیانوس هند غربی آزمایش کند.

برنامه‌های آینده

برنامه‌های فوری شرکت علوم و فناوری هوافضای چین شامل افزایش اندازه صورت فلکی SkyNet ابتدا به ۸ ماهواره و در نهایت به ۳۲ ماهواره است. با توجه به اینکه صورت فلکی وان‌وب در حال حاضر بیش از ۶۰۰ ماهواره دارد، این عدد ناچیز به نظر می‌رسد، در حالی که استارلینک به دنبال رسیدن به مرز ۶۰۰۰ ماهواره است.

با این حال بر خلاف دیگر شرکت‌ها که جداگانه در فضا فعالیت می‌کنند، شرکت علوم و فناوری هوافضای چین با دیگر ماهواره‌های چینی که در حال حاضر در مدار هستند، همکاری می‌کند تا پوشش جهانی را ارائه دهد.

اسکای‌نت با ماهواره‌های گووانگ(GuoWang) و جی۶۰ استارلینک(G۶۰ Starlink) کار خواهد کرد که هم در مدار پایین و هم در مدار زمین‌ثابت عمل می‌کنند و در حال حاضر اندازه صورت فلکی هر کدام ۱۲ هزار ماهواره است.

رویکرد این شرکت چینی کاملاً متفاوت از اسپیس‌ایکس است و بنابراین مطمئن است که اندازه عملیاتی و پوشش خود را به سرعت بهبود می‌بخشد. پوشش وعده داده شده اسکای‌نت یکپارچه‌تر از استارلینک است و این شرکت امیدوار است از طریق یک شبکه یکپارچه به کاربران در سراسر سناریوها و دامنه‌ها دسترسی دهد.

برنامه اسکای‌نت تنها به شرکت علوم و فناوری هوافضای چین محدود نمی‌شود، بلکه سازمان‌هایی مانند گروه همکاری فناوری الکترونیک چین و آکادمی علوم چین نیز در آن مشارکت دارند.

این مفهوم از دانشگاه چینهوا(Tsinghua) سرچشمه گرفت و این همکاری مورد حمایت شهرداری شانگهای قرار گرفت. با توجه به اینکه سهامداران متعددی در این پروژه حضور دارند، عزم شرکت علوم و فناوری هوافضای چین برای شکست دادن استارلینک بسیار قوی است.

به نظر می‌رسد هدف این پروژه برای ارائه یک «شبکه پهن‌باند شخصی شده بدون نقاط کور» در سطح جهانی بسیار واقعی‌تر از آن چیزی است که استارلینک به تنهایی می‌تواند انجام دهد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.