مخابرات فضایی

May 11, 2024
21:58 شنبه، 22ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 166026

یک مانع نظارتی دیگر بر سر راه فعالیت‌های «استارشیپ»

«اداره هوانوردی فدرال آمریکا» شرکت «اسپیس‌ایکس» را موظف کرده است تا پیش از انجام دادن فعالیت‌های بیشتر با موشک بزرگ «استارشیپ»، یک ارزیابی زیست‌محیطی دقیق‌تر را انجام دهد.

به گزارش ایسنا، شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) باید پیش از افزایش فعالیت‌های خود با موشک بزرگ «استارشیپ»(Starship) در سواحل فضایی فلوریدا، یک مانع نظارتی دیگر را برطرف کند.

به نقل از اسپیس، اسپیس‌ایکس در حال حاضر استارشیپ ۱۲۲ متری را که هنوز در حال توسعه است، در پایگاه «استاربیس»(Starbase) خود واقع در جنوب تگزاس آزمایش می‌کند اما این شرکت قصد دارد فلوریدا را نیز به این ترکیب اضافه کند. هدف اسپیس‌ایکس، به پرواز درآوردن استارشیپ از مجتمع پرتاب «۳۹A» در «مرکز فضایی کندی» ناساست که پیشتر میزبان پرتاب موشک‌های «فالکون ۹»(Falcon ۹) و «فالکون هوی»(Falcon Heavy) بوده است.

در سال ۲۰۱۹، یک ارزیابی زیست‌محیطی به سرپرستی ناسا به این نتیجه رسید که عملیات استارشیپ در مرکز فضایی کندی، تأثیر قابل‌ توجهی را بر اکوسیستم اطراف ندارد. با وجود این، برنامه‌های اسپیس‌ایکس از آن زمان تغییر کرده‌اند و «اداره هوانوردی فدرال آمریکا»(FAA) روز ۱۰ مه اعلام کرد که در حال حاضر یک بررسی عمیق‌تر موسوم به «بیانیه اثرات زیست‌محیطی»(EIS) نیز باید انجام شود.

مقامات اداره هوانوردی فدرال آمریکا در بیانیه روز ۱۰ مه نوشتند: اگرچه ارزیابی زیست‌محیطی سال ۲۰۱۹ ناسا یک خط پایه تحلیلی را ارائه می‌دهد اما اثرات زیست‌محیطی این تغییرات پیشنهادی به طور ویژه در بیانیه اثرات زیست‌محیطی مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت.

استارشیپ از دو بخش تشکیل شده است و هر دو بخش به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به طور کامل و سریع قابل استفاده مجدد باشند. این دو بخش شامل یک تقویت‌کننده غول‌پیکر مرحله اول به نام سوپر هوی و یک مرحله بالایی با ارتفاع ۵۰ متر موسوم به استارشیپ هستند. اسپیس‌ایکس، استارشیپ را یک وسیله نقلیه انقلابی می‌داند و می‌گوید که می‌تواند سکونت روی مریخ و سایر دستاوردهای اکتشافی بلندپروازانه را از نظر اقتصادی امکان‌پذیر کند.

استارشیپ تا به امروز سه بار به فضا پرتاب شده است. اولین بار در آوریل ۲۰۲۳، دومین بار در نوامبر ۲۰۲۳ و سومین بار در ۱۴ مارس سال جاری به پرواز درآمد. همه پروازها از پایگاه استاربیس بلند شدند. سومین پرواز از دو پرواز دیگر طولانی‌تر بود و نقاط عطف بیشتری را نسبت به پرواز پیشین خود رقم زد.

مقامات اداره هوانوردی فدرال آمریکا توضیح دادند: فعالیت‌های پیشنهادی استارشیپ در مجتمع پرتاب ۳۹A که توسط ارزیابی زیست‌محیطی سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفتند، شامل توسعه زیرساخت و تقریبا ۲۴ پرتاب در سال بودند.

آنها در به‌روزرسانی روز ۱۰ مه نوشتند: اسپیس‌ایکس اکنون در نظر دارد تا زیرساخت بیشتری را برای پرتاب ایجاد کند که در ارزیابی زیست‌محیطی سال ۲۰۱۹ در نظر گرفته نشده بودند. هدف این شرکت، راه‌اندازی یک طرح پیشرفته از استارشیپ و فالکون هوی است که با سرعت پرتاب بالاتر کار می‌کنند. هدف دیگر اسپیس‌ایکس، فرود آوردن تقویت‌کننده سوپر هوی در مجتمع پرتاب ۳۹A در حمایت از مفهوم قابلیت استفاده مجدد است.

مقامات اداره هوانوردی فدرال آمریکا در یک ایمیل اضافه کردند که طرح تجدیدنظرشده، حداکثر ۴۴ پرتاب استارشیپ در سال را از مجتمع پرتاب ۳۹A پیش‌بینی می‌کند.

اسپیس‌ایکس باید بیانیه اثرات زیست‌محیطی را تحت نظارت اداره هوانوردی فدرال آمریکا آماده کند. این سازمان در روز ۱۲ ژوئن، دو جلسه عمومی حضوری را در سواحل فضایی فلوریدا و یک جلسه دیگر را در روز ۱۳ ژوئن برگزار خواهد کرد و همچنین، میزبان یک جلسه مجازی در روز ۱۷ ژوئن خواهد بود. امکان ارسال نظرات عمومی نیز از روز ۱۰ مه فراهم شده است و تا ۲۴ ژوئن ادامه خواهد داشت.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وب‌سایت اداره هوانوردی فدرال آمریکا مراجعه کنند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.