سخت‌افزار

فناوری اطلاعات

May 13, 2024
14:39 دوشنبه، 24ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 166193

خالص‌ترین سیلیکون جهان تراشه یک میلیون کیوبیتی را توسعه می‌دهد

منبع: مهر

محققان خالص ترین سیلیکون را مهندسی کرده اند تا کیوبیت های معتبر بسازند که به اندازه سرسوزن روی تراشه هستند و یک میلیون کیوبیت در رایانه های کوانتومی آینده را فعال می کنند.

به گزارش اسپیس، محققان یک نوع ارتقا یافته و بسیار خالص از سیلیکون را ابداع کرده اند که در آینده برای توسعه کیوبیت های مبتنی بر سیلیکون معتبر در رایانه های کوانتومی قدرتمند به کار می رود.

هر چند بیت ها در رایانه های فعلی داده ها را به شکل یک یا صفر رمزگذاری می کنند اما کیوبیت ها در رایانه های کوانتومی می توانند برهم نهی این دو حالت باشند. به عبارت دیگر کیوبیت ها می توانند به وضعیتی کوانتومی به نام انسجام دست یابند و به طور موازی جایگاه صفر و یک را پر کنند و همزمان محاسبات رایانشی را انجام دهند.

به گفته محققان چنین دستگاه هایی احتمالا بسیار قدرتمندتر از ابر رایانه های امروزی جهان هستند اما برای دستیابی به آنها به حدود یک میلیون کیوبیت نیاز است. این درحالی است که بزرگترین رایانه کوانتومی فعلی حدود هزار کیوبیت دارد.

یکی از چالش ها در حوزه کوانتوم رایانشی آن است که کیوبیت ها در معرض اختلالاتی مانند تغییرات دما قرار دارند و باید تا دمای صفر مطلق خنک شوند. در غیر اینصورت اطلاعات از بین می رود.

این بدان معنا است که اگر رایانه کوانتومی با یک میلیون کیوبیت در اختیار داشته باشیم، بسیاری از کیوبیت ها حتی با فناوری های اصلاح خطا زائد می شوند و در نتیجه ابزار بسیار ناکارآمد خواهد بود.

به طور معمول کیوبیت ها از فلزات ابر رسانا مانند تانتالیوم و نوبیوم ساخته می شوند زیرا رسانایی و مقاومت تقریبا بی نهایتی دارند. اما در پژوهشی که در ۷ می در نشریه نیچر کامونیکیشنز متریالز منتشر شده، محققان استفاده از یک نوع سیلیکون خالص و جدید را به عنوان مبنایی برای کیوبیت هایی پیشنهاد کرده اند که بسیار مقیاس پذیرتر از فناوری های کنونی است. سیلیکون نیمه رسانایی است که در رایانه های معمول استفاده می شود.

ساخت کیوبیت ها از مواد نیمه رسانا مانند سیلیکون، گالیوم یا ژرمانیوم مزایایی بر کیوبیت های ساخته شده از فلزات ابر رسانا دارد. در این نوع کیوبیت ها بازه های انسجام طولانی تر است، ساخت آنها ارزان تر است، کیوبیت های مذکور در دمای بالاتر کارآمد و البته بسیار کوچک هستند. به عبارت دیگر یک تراشه می تواند انبوهی از کیوبیت ها را در خود جای دهد اما ناخالصی ها در مواد نیمه رسانا ممکن است طی فرایند رایانش انسجام را کاهش دهد و به همین دلیل این مواد اکنون مورد اعتماد نیستند.

در تحقیق جدید محققان پیشنهاد کرده اند کیوبیت ها از سیلیکون ۲۸(Si-۲۸) ساخته شده که خالص ترین نوع سیلیکون جهان شناخته می شود. این ماده پس از حذف ناخالص های موجود در سیلیکون طبیعی به دست می آید. کیوبیت های مبتنی بر سیلیکون کمتر در معرض ناکارآمدی قرار دارند و می توان آن را به اندازه یک سرسوزن ساخت.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.