اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

May 15, 2024
14:08 چهارشنبه، 26ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 166356

لزوم بازمهندسی ساختارهای اداری و اجرایی کشور

منبع: مهر

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: باید فراتر از مسائل بخشی و منافع دستگاه‌ها، ساختارهای اداری و اجرایی کشور بازآرایی و باز مهندسی شود.

احسان کیان خواه دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در همایش «چالش‌ها و راه‌کارهای تحول کشور بر اساس سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» با عنوان «حکمرانی سایبری و تحول شیوه‌ اداره‌ی کشور» گفت: پیشرفت فناوری‌های اجتماعی موجب تحول اساسی در نحوه مراودات اجتماعی و چارچوب‌های پیشرفت و توسعه کشور خواهد شد. این فناوری‌های اجتماعی هم نقطه عزیمت و هم فرآیندها و هم غایت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز هم از غایت تصویر مشخصی ارائه می‌دهد و هم با اصول و تدبیرهایی مبانی و نقطه عزیمت و نحوی تحقق فرآیندها را مشخص می‌کند.

وی افزود: یکی از مهمترین گام‌ها در ایجاد انگیزش برای آحاد مردم و گروه‌های جریان‌ساز علمی و اجتماعی در تحقق اهداف الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ترسیم غایت و تصویر روشن از آینده است که نقطه متمایز رشد و تعالی کشور را برای آحاد جامعه عینی‌سازی می‌کند. این عینی‌سازی، شوق فردی و اجتماعی و ملی را برای تحول ایجاد خواهد کرد و فرد فرد جامعه جایگاه خود را در این مسیر پیدا خواهد کرد. این نقطه تمایز باید در عناصر فرهنگی – هویتی ایران اسلامی ریشه داشته باشد. به بیان دیگر تصویر بیان مسائل و چالش‌های آینده، توسعه‌ی فناوری‌های نوظهور و بیان راه‌حل ایرانی – اسلامی برای این چالش‌ها و دستیابی به نقاط متمایز است.

کیانخواه در ادامه با بیان اینکه نه می‌توانیم توسعه فناوری را متوقف کنیم و نه می‌توانیم الزامات توسعه فناوری را نادیده بگیریم گفت: چهار اصل مواجهه با فناوری‌ها استقلال، استحکام، استرشاد و استذکار است که فناوری‌ها و بویژه فناوری‌هایی که اجتماعی هستند و ساختارهای اجتماعی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند می‌توانند مبتنی بر این چهارچوب بکارگیری و توسعه یابند که هم اهداف الگو را محقق کند و هم از فناوری‌های نوظهور برای افزایش سهولت زندگی و رفاه اجتماعی استفاده کند.

وی در ادامه با ارائه محورهای تحول نظام اداری کشور، تصریح کرد: باید فراتر از مسائل بخشی و منافع دستگاه‌ها، ساختارهای اداری و اجرایی کشور بازآرایی و باز مهندسی شود. مردم در زمان مراجعه به دستگاه‌های اجرایی، تصور یک ساختار منسجم را دارند. با این نگرش، جریان داده‌ای و فرایندهای ارائه خدمات دولت به معنای عام و فراقوه‌ای آن لازم است بازتعریف شود و با مشارکت بخش عمومی و خصوصی ارائه خدمات حاکمیتی به صورت چابک و اثربخش در اختیار مرد قرار گیرد و حاکمیت در جایگاه حکمرانی به راهبری پیشرفت همه‌جانبه کشور بپردازد. این تفسیر عملی حکمرانی داده‌محور است.

کیانخواه در پایان گفت: تدبیرهای الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت هم باید ناظر به تحولات اساسی و هنجاری آینده باشد و هم باید در برنامه‌ها، معماری و ساختار اجرایی کشور جاری شده و موجبات تحول، بهینه‌سازی و چابک‌سازی و کوچک‌سازی درست دولت را فراهم کند. سرمایه انسانی، محور این جریان تحولی است و شرایط برای توانمندسازی نیروی انسانی دولت و ایجاد فضای نوآور برای جذب و نگهداشت لازم است، فراهم شود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.