امنیت

فناوری اطلاعات

May 19, 2024
16:18 یکشنبه، 30ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 166652

91 درصد سازمان‌های قربانی در سال گذشته باج پرداخت کرده‌اند

منبع: همکاران سیستم

براساس نظرسنجی جدید مرکز ExtraHop توسعه دهنده ابزارهای امنیتی شناسایی و پاسخگویی شبکه مشخص شد بیش از نیمی از سازمان‌ها در سراسر جهان یا به عبارت دقیق‌تر 58 درصد آنها در سال گذشته 6 بار یا بیشتر مورد حمله باج افزاری قرار گرفته‌اند و 91 درصد قربانیان دستکم یک باج پرداخت کرده‌اند تا به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنند.

طبق تکرار ششمین بررسی سالانه این مرکز، میانگین باج‌های پرداختی توسط سازمان‌ها تقریبا 2.5 میلیون دلار بوده است. حدود 41.6 درصد از این سازمان‌ها بین 500 هزار تا یک میلیون دلار باج داده‌اند و همچنین 23.4 درصد آنها بین 100 تا 500 هزار دلار باج پرداخت کرده‌اند.

این بررسی همچنین نشان داد 36 درصد پاسخ دهندگان بین یک تا پنج حمله باج افزاری را در سال گذشته تجربه کرده‌اند؛ درحالی که 5 درصد هنوز چنین حمله‌ای را تجربه نکرده‌اند. از میان 58 درصد سازمان‌ها که حاقل 6 حمله باج افزاری را تجربه کردند، 25 درصد اظهار داشتند که شاهد 6 تا 10 مورد از این قبیل حملات بوده‌اند و 25 درصد دیگر هم 11 تا 15 مورد را تجربه کردند.

در این نظرسنجی که در اوایل سال جاری توسط Censuswide انجام شد، 1102 تصمیم گیرنده ارشد فناوری اطلاعات و منیت از هفت بازار جهانی یعنی ایالات متحده، انگلستان، فرانسه، آلمان، سنگاپور، استرالیا و امارات متحده عربی مورد نظرسنجی قرار گرفتند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.