اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

May 20, 2024
11:34 دوشنبه، 31ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 166689

اینترنت کوانتومی در راه است

منبع: مهر

محققان مستقل پژوهش هایی در انستیتوهای ۳ کشور مختلف انجام و نشان داده اند ارسال بیت های کوانتومی در یک کابل نوری در مسافت طولانی امکانپذیر است.

به گزارش اینترستینگ انجینرینگ، رایانش کوانتومی هنوز در حال توسعه است اما محققان سراسر جهان مشغول ساخت اینترنت کوانتومی هستند.

در حالیکه شرکت های بزرگ صنعت فناوری سعی دارند رایانه های کوانتومی قدرتمند بسازند، فرایند گذر از سیستم دوتایی به کوانتومی فقط با ارتباط اینترنتی معتبر جهت انتقال داده تکمیل می شود. برخلاف بیت های دوتایی که به شکل سیگنال های نور داخل فیبر کابل نوری جابه جا می شوند، کیوبیت ها یا بیت های کوانتومی بسیار ظریف هستند و حتی تلاش برای خوانش آنها وضعیت شان را تغییر می دهد.

از آنجا که سیگنال های نوری را نمی توان ارتقا داد، بنابراین قابل انتقال در مسافت های طولانی نیستند و در نتیجه برای چنین فرایندی مناسب نیستند. با این وجود برای ارتقای سریع اینترنت کوانتومی باید از شبکه فعلی کابل های نوری استفاده کرد.

محققان در هلند، چین و آمریکا به طور جداگانه نشان داده اند چگونه می توان کیوبیت ها را در حافظه کوانتومی ذخیره و در شبکه فیبر نوری منتقل کرد.

رونالد هانسون و همکارانش در دانشگاه فناوری دلفت هلند کیوبیت ها را با الکترون اتم های نیتروژن و وضعیت هسته ای اتم های کربن کریستال‌های کوچک الماسی که آنها را در خود جای داده بود، رمزگذاری کردند.

یک فیبر نوری در مسافت ۲۵ مایل از دانشگاه تا آزمایشگاه دیگری در شهر هاگ کشیده شد تا ارتباطی با اتم های نیترون داخل کریستال های الماس مشابه ایجاد کند.

در دانشگاه علم و فناوری چین ، کیوبیت ها در ابری از اتم های روبیدیم رمزگذاری شدند. وضعیت کوانتوم با استفاده از یک فوتون ایجاد شد و محققان در ۳ آزمایشگاه جداگانه با فاصله ۶ ماه از یکدیگر شاهد بودند.

در آمریکا میخاییل لوکین در دانشگاه هاروارد از دستگاه های مبتنی برالماس با اتم های سیلیکون در آنها و همچنین وضعیت های کوانتومی را در الکترون ها و هسته ها استفاده کرد. دستگاه هایی برای نشان دادن درهم تنیدگی در ۲ گره حافظه کوانتومی استفاده شدند که به وسیله یک فیبرنوری به مسافت ۳۵ کیلومتر از هم جدا شده بودند. به این ترتیب رکوردی برای ذخیره، پردازش و حرکت اطلاعات کوانتومی ثبت شد.

روش محققان چینی و هلندی نیازمند آن بود که فوتون ها در ساعتی دقیق به سرور برسند. اما روش محققان آمریکایی ساده تر اجرا می شود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.