مخابرات فضایی

June 7, 2024
12:48 جمعه، 18ام خردادماه 1403
کد خبر: 167448

عیسی زارع‌پور: “بزرگ‌ترین پایگاه فضایی غرب آسیا” در دهه فجر افتتاح می‌شود

وزیر ارتباطات با بیان اینکه بزرگ‌ترین پایگاه فضایی غرب آسیا ‌در چابهار در حال ساخت است، گفت: فاز نخست این پایگاه با ۵۶درصد پیشرفت فیزیکی با کا‌ر شبانه‌روزی در حال تکمیل است و تا حداکثر دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.
به گزارش تسنیم از زاهدان، عیسی زارع‌پور امروز، پنج‌شنبه، در آیین افتتاح پروژه‌های عمرانی سیستان و بلوچستان در حوزه وزارت ارتباطات اظهار داشت: در روزی که کار را در دولت سیزدهم شروع کردیم متعهد شدیم در راستای توسعه عدالت ارتباطی، تمام روستاهای کشور به‌ویژه روستاهای بالای 20 خانوار را به شبکه ارتباطی پرسرعت، شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت متصل کنیم.

وی با بیان اینکه در ابتدای شروع کار 79 درصد روستاهای بالای 20 خانوار به شبکه ارتباطی پرسرعت متصل بودند، افزود: اما در سیستان و بلوچستان 58 درصد روستاهای بالای 20 خانوار متصل بودند و 20 درصد با میانگین کشوری اختلاف داشت.

وزیر ارتباطات با اعلام اینکه “اما امروز این موضوع کلاً تغییر کرده است و بالای 96 درصد روستاهای بالای 20 خانوار به ‌شبکه ارتباطی پرسرعت، شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت متصل شده‌اند.”، تصریح کرد: به‌لحاظ جمعیتی نیز 98 درصد جمعیت روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند.

زارع‌پور با ابراز اینکه “با کار جهادی که در سیستان و بلوچستان انجام شد، اکنون عقب‌ماندگی جبران شده است.”، اضا‌فه کرد: با راه‌اندازی 1261 روستای بالای 20 خانوار، درصد دسترسی مردم به ‌شبکه ارتباطی پرسرعت، شبکه ملی اطلاعات و اینترنت به 91 درصد رسیده است و 5 درصد با میانگین کشوری فاصله داریم. از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون با اعتباری بیش از دو هزار میلیارد تومان، 1261 روستای بالای 20 خانوار و 500 روستای زیر 20 خانوار و در مجموع 1761 روستا استان به شبکه ارتباطی و اینترنت پرسرعت متصل شده‌اند.برای اتصال این روستاها بیش از 900 کیلومتر فیبرکشی صورت گرفته و بیش از 150 کیلومتر جاده دسترسی (برای نصب سایتها در ارتفاعات) و 70 کیلومتر شبکه برق احداث شده است.

وی با بیان اینکه حدود 300 روستای بالای بیست خانوار در استان سیستان و بلوچستان باقی مانده است که هنوز فاقد شبکه ارتباطی پرسرعت و پایدار هستند که ظرف شش ماه آینده بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این روستاها نیز به شبکه ارتباطی متصل خواهند شد، گفت: با اتصال این روستاها درصد روستاهای بالای 20 خانوار متصل شده استان سیستان و بلوچستان به شبکه ارتباطی از 58 درصد در ابتدای دولت سیزدهم به 90 درصد در خرداد ماه 1403 رسید.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه “عملیات فیبر نوری نیز ‌‌در سیستان و بلوچستان از‌ امروز آغاز می‌شود.”، ادامه داد: اگر شهرداران و استانداری همکاری لازم را داشته باشند تا پایان سال این وعده را می‌دهم که سیستان و بلوچستان به شبکه فیبر نوری متصل خواهد شد.

وی با اعلام اینکه بزرگ‌ترین پایگاه فضایی غرب آسیا به‌عنوان یادگار رئیس جمهور شهید در چابهار در حال ساخت است، تأکید کرد: فاز نخست این پایگاه با 56 درصد پیشرفت فیزیکی با کا‌ر شبانه‌روزی در حال تکمیل است و تا حداکثر دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد و بنا داریم نخستین پرتاب را امسال از این پایگاه داشته باشیم.

وزیر ارتباطات با تصریح به اینکه “عملیات ساخت این پایگاه در همین دولت کلید خورد.”، خاطرنشان کرد: در همین دولت هم ان‌شاءالله به بهره‌برداری خواهد رسید تا شاهد پرتاب‌ها از این پایگاه باشیم.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.