تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

June 16, 2024
11:08 یکشنبه، 27ام خردادماه 1403
کد خبر: 168097

ادامه فعالیت تپسی‌‌مدرسه در هاله‌‌ای از ابهام

منبع: دنیای‌اقتصاد

بررسی صورت‌های مالی سرویس مدرسه تپسی در سامانه کدال نشان از زیان قابل‌‌توجه این شرکت دارد و به این ترتیب ادامه فعالیت آن را با شک و تردید همراه کرده است. به این ترتیب انتشار صورت‌های مالی شرکت نوآفرینان رابین پارس در سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه ۱۴۰۲ در سامانه کدال که با نام تجاری سرویس مدرسه تپسی شناخته می‌شود، نشان‌‌دهنده زیان انباشته بیش از ۱۲۴ میلیارد ریالی این شرکت و معادل ۱۲.۴۰۹ برابر سرمایه آن است.

حسابرس این شرکت با در نظر گرفتن این صورت‌های مالی نظر خود را به این صورت اعلام کرده است: «صورت‌‌های مالی فوق‌‌الذکر با فرض تداوم فعالیت شرکت در آینده تهیه شده است، لیکن با توجه به زیان انباشته شرکت در پایان دوره مالی مورد رسیدگی که بالغ بر ۱۲۴ میلیارد ریال و معادل ۱۲٫۴۰۹ برابر سرمایه شرکت بوده و در نظر گرفتن اینکه دارایی‌‌های شرکت در تاریخ مذکور کفاف پرداخت یا تسویه بدهی‌‌های آن را ندارد، تداوم فعالیت شرکت مورد تردید است.»

در ادامه توضیح داده شده است که فرض تداوم فعالیت این شرکت مستلزم افزایش سرویس‌‌های روزانه آن از ‌هزار به پنج هزار، کاهش ۲۰ درصدی تعداد رانندگان، افزایش تعداد نفرات در هر سرویس و ارائه آموزش‌‌های مدون به سفیران است. بر اساس این صورت‌های مالی، درآمد عملیاتی سرویس تپسی‌‌ مدرسه ۲.۹ میلیارد تومان و زیان خالص آن ۱۲.۴ میلیارد تومان است و همچنین سرمایه شرکت در تاریخ صورت‌های مالی برابر با یک میلیون تومان است.

این در حالی است که صورت‌های مالی تپسی در سال مالی منتهی به آخر اسفند ۱۴۰۲ در سامانه کدال، نشان از احتمال سرمایه‌گذاری این شرکت در شبکه هوشمند امید با نام تجاری باکسیت دارد. در واقع به نظر می‌رسد که تپسی در ازای تملک ۲۸‌درصد از سهام باکسیت به دنبال سرمایه‌گذاری در آن است.

در بخش یادداشت‌‌های توضیحی این صورت‌‌مالی ذکر شده طبق قرارداد فیمابین با شرکت شبکه هوشند امید مقرر شده تپسی با پرداخت ۲.۵ میلیارد تومان در آن شرکت به شرط افزایش سرمایه، سرمایه‌گذاری کند اما تا تاریخ تهیه این گزارش افزایش سرمایه صورت نپذیرفته است. با این همه اما همچنان رقم این سرمایه‌گذاری مشخص نیست و در جدول مربوط به همین بخش یادداشت‌‌های توضیحی، رقم سرمایه‌گذاری به عنوان مانده سرفصل اشخاص وابسته ۲۵ میلیارد تومان ذکر شده است.

باکسیت یک سیستم هوشمند توزیع ارسال بسته به سراسر کشور است که دو سرویس ارسال درون‌‌شهری در همان روز (Same-Day Delivery) و ارسال بین‌‌شهری از روز آینده (Next-Day Delivery) را ارائه می‌دهد و در حال حاضر در شهرهای تهران، کرج، قم، مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، اهواز، ساری و رشت خدمات اکسپرس ارسال بسته را پوشش می‌دهد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.