هشتگ ها و بازار اینفلوئنسرها در اینستاگرام

منبع: آی تی ایران
بازاریابی از طریق اینفلوئنسرها یا افراد شناخته شده، در طول تاریخ همیشه بخش بزرگی از دنیای تجارت بوده است. البته برخی معتقدند این شیوه از جذب مشتری، از اواخر 1800 شروع شد. در هر صورت با گسترش دنیای اینترنت،  این گونه از بازاریابی به مرور مورد استفاده بیشتر قرار گرفت و حالا اینفلوئنسرها، بخشی اساسی و مهم از استراتژی‌های بازاریابی را شامل می‌شوند.
 
بر اساس نظر سنجی انجام شده توسط BrightLocal، 91 درصد افراد ما بین 18-34 ساله اعلام کرده‌اند که به نقطه‌نظرهای آنلاین اعتماد زیادی دارند و همین ثابت می‌کند که نقش اینفلوئنسرها تا چه اندازه برای دنیای تجارت ارزشمند است.
 
در طی این سال‌ها، پیشرفت‌های تکنولوژی باعث تغییر در شیوه‌های رفتاری اینفلوئنسرها شده است. یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین پلت‌فرم‌های فعالیت این افراد، حالا شبکه‌های مجازی محسوب می‌شود مانند فیس بوک، اینستاگرام و توییتر. در این استراتژی، صاحبان کسب و کارها، اینفلوئنسرهای این شبکه‌های اجتماعی را پیدا کرده و امکان جذب مخاطب توسط این افراد را بررسی می‌کنند.
 
با افزایش این روند و رونق کسب و کار اینفلوئنسرها، این سبک بازاریابی به مرور جایگاه بیشتری برای فعالان حوزه تجارت باز کرد. برآورد شده که در سال 2019، بودجه اختصاص یافته برای بازاریابی از طربق اینفلوئنسرها به میزان 39 درصد افزایش داشته است.
 
البته شیوه‌های تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر نیز تغییر کرده مثلا با خرید تعداد دنبال کنندگان یا فالوورز، ولی شیوه‌های فعالیت این افراد تغییر زیادی نکرده است. یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در بازار اینفلوئنسرها، هشتگ‌های اینستاگرام بوده است. شبکه اینستاگرام نیز در این زمینه توسعه‌ها و قابلیت‌های متنوعی اعمال کرده و شیوه‌های تاثیر گذاری اینفلوئنسرها را تغییر داده ست.
 
تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر، آسان‌تر شده است
اینفلوئنسر شدن عموما کار سختی است: برای بسیاری، اینفلوئنسرها به کسانی گفته می‌شود که محبوبیت خود را از قبل و از طریق دیگری به دست آورده‌اند. اما با ترویج پدیده «هشتگ‌ها»، دیگر یک اینفلوئنسر شدن کار چندان سختی نیست.  با دنبال کردن هشتگ‌ها در اینستاگرام، می‌توان به تمام پست‌های منتشر شده با موضوع هشتگ، دسترسی پیدا کرد و به همین دلیل حالا هر کسی که استفاده درست از هشتگ‌ها را می‌داند، عملا می‌تواند تبدیل به یک اینفلوئنسر شود. فاکتورهای دیگری مانند جذب صحیح مخاطبان مورد نظر و نگه داشتن فالوورهای جذب شده نیز در این زمینه تاثیر گذار هستند.
 
میکرو اینفلوئنسرها شانس بیشتری دارند
تا پیش از این، اینفلوئنسرها کسانی بودند که صدها هزار و یا حتی بیشتر، فالوور و دنبال کننده داشتند اما با افزایش استفاده از پدیده هشتگ‌ها و آسان‌تر شدن دسترسی به موارد مورد نظر، دنیای بازاریابی مجازی تغییر کرده است. شیوه‌های تبدیل شدن به یک اینفلوئنسرعوض شده و حالا هر کسی حتی با تعداد فالوورهای کم نیز می‌تواند این نقش را ایفا کند.
 
دسترسی به مخاطبان مد نظر، آسان‌تر شده است
درست مانند دنیای تجارت، اینفلوئنسرها نیز مخاطب خاص خود را دارند. به لطف وجود هشتگ‌ها، پیدا کردن و تمرکز به روی مخاطبان و پیدا کردن فالوورهای مد نظر، آسان‌تر شده است.  اینفلوئنسرها حالا می‌توانند به سادگی دنبال فالوورهای علاقه‌مند به سرویس‌های خود بروند و به همین شیوه، دسترسی به مخاطبان مد نظر بسیار سریع‌تر از گذشته می‌شود.
 
پیدا کردن اینفلوئنسرها نیز آسان‌تر شده است
هشتگ‌ها مانند یک راه ارتباطی موثر، می‌توانند راحت‌تر کاربران را با موضوعات مد نظر خود اتصال دهند. تنها کافیست هشتگ مد نظر خود را سرچ کنید تا تمام پُست‌های منتشر شده در آن رابطه را ببینید. جستجوی هشتگ‌ها نیز کار آسانی است و همچنین در شبکه اینستاگرام می‌توان با کلیک یک دگمه، همه تاپیک‌های مرتبط با آن موضوع را دنبال کرد. به لطف وجود این قابلیت، حالا کاربران علاوه به ارتباط با افراد خانواده و دوستان خود، می‌توانند موضوعات مورد علاقه خود را نیز دنبال کنند.
 
به همین طریق، بازار اینفلوئنسرها نیز گسترش می‌یابد. اینفلوئنسرها حالا می‌توانند بسیار ساده‌تر از گذشته تعداد دنبال کنندگان خود را افزایش داده و مخاطبان مختلف را جذب کنند.
 
تاثیر هشتگ‌ها در دنیای فعالیت‌های اجتماعی
علاوه بر تاثیر چشم گیر هشتگ‌ها برای جذب مخاطب، انجام فعالیت‌های اجتماعی نیز آسان‌تر شده و برخی از اینفلوئنسرها حالا راحت‌تر از قبل در این فضا فعالیت می‌کنند. مثلا، جنبش  #MeToo به اینفلوئنسرها کمک کرد که با مخاطبان مدنظر خود ارتباط برقرار کرده و با انتشار  داستان‌های بیشتر در این زمینه، فعالیت‌ها را در این کمپین عمق بخشند. از دیگر فعالیت‌های ترند شده از این طریق، می‌توان به هشتگ‌های حمایت از حیوانات(#animalrights)، دفاع از حقوق زنان(#feminism)، حقوق بشر(#humanrights)، تساوی حقوق افراد(#equality) و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.
 
ابزاری جدید برای استفاده صحیح از هشتگ‌ها
اگر صاحب کسب و کار هستید و با اینفلوئنسرها برای رونق تجارت خود در تماسید، و یا اینکه یک اینفلوئنسر هستید و دنبای هشتگ مورد نظر خود می‌گردید، منابع زیادی وجود دارد که می‌تواند برای یافتن هشتگ مورد نظرتان، به شما کمک کند. هشتگ  #Hashtags For Likes  می‌تواند به شما برای پیدا کردن هشتگ مدنظر خود کمک کند. این ابزار، به شما نشان می‌دهد که موضوعات کدام هشتگ‌ها بازخورد بهتر و مناسب‌تری داشته و به همین شیوه می‌توانید پُست‌های مرتبط تری انتشار دهید.

URL: https://www.ictna.ir/id/101543/

Code: 101543