تلفن همراه

مجادله بر سر حقوق پتنت، اپل و سامسونگ را به دیوان عالی آمریکا می کشاند

منبع: دیجیاتو
آخرین باری که دیوان عالی ایالات متحده، رایی برای مجادله ای بر سر پتنت طراحی صادر نمود، مربوط به سال 1893 بود. حالا پس از 123 سال، 8 قاضی دیوان عالی ایالات متحده قرار است درباره پرونده ای مشابه تصمیم گیری کنند که آخرین مجادله میان اپل و سامسونگ در 5 سال اخیر به شمار می رود.
 
همه چیز در سال 2011 شروع شد؛ زمانی که اپل از رقیب تولیدکننده موبایل های هوشمند خود، یعنی سامسونگ شکایت کرد و مدعی شد کمپانی کره ای، برخی از حقوق مربوط به پتنت های آیفون را نقض نموده است. پتنت هایی که هم تکنولوژی داخلی موبایل های آیفون و هم طراحی رابط کاربری را شامل می شوند. سال گذشته از سامسونگ خواسته شد تا مبلغی معادل 548 میلیون دلار به عنوان غرامت به اپل بپردازد و حالا دو کمپانی برای غرامت 399 میلیون دلاری دیگری به دادگاه می روند که با سود کامل 11 موبایل هوشمند سامسونگ برابری می کنند.
 
اگرچه سامسونگ از حمایت بسیاری از کمپانی های مطرح صنعت تکنولوژی مانند گوگل، فیسبوک، اچ پی و دل برخوردار است، امکان دارد که با چالش های زیادی در دادگاه مواجه شود. همین چند روز پیش، دادگاه ایالات متحده با تغییر رای پیشین سه قاضی، به پرداخت غرامت 119.6 میلیون دلاری به اهالی کوپرتینو رای داد.
 
در هر صورت، طی هفته پیش رو، دو کمپانی سامسونگ و اپل در دیوان عالی ایالات متحده به مصاف یکدیگر خواهند کرد تا هر صاحب پتنت، دیگری را مجبور به پرداخت سود حاصل از تکنولوژی مورد استفاده کند. اما سوالی که هنوز بی جواب مانده، آن است که آیا این سود به معنای «سود ناشی از محصولی کامل» خواهد یا «سود ناشی از نقض پتنتی خاص». پاسخ هرچه که باشد برای دریافت اطلاعات بیشتر باید تا هفته آتی منتظر ماند؛ هفته ای که شاید برای همیشه به جدال 5 ساله دو کمپانی پایان دهد.

​​