رسانه‌های اجتماعی

دورخیز فیس‌بوک برای ارائه سرویس رایگان اینترنت در ابعاد جهانی

منبع: نشریه الکترونیک ترند
“لابراتوار ارتباطات” فیس بوک با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، نقشه‌ای دقیق (با دقت ۵ متر) و با وضوح‌بالا از پراکندگی و تراکم جمعیتی جهان در ۲۳ کشور را تهیه‌کرده که سبب می‌شود ارائه سرویس اینترنت در ابعاد جهانی با سهولت بیشتری صورت بگیرد.
 
این نقشه تراکم جمعیتی حاصل همکاری مشترک بین لابراتوار ارتباطات فیسبوک، دانشگاه کلمبیا و بانک جهانی است که فیس‌بوک در این پروژه به‌عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای راه‌اندازی خدمات ارتباطی بی‌سیم در مناطق روستایی در سراسر جهان تلاش کرده است.
 
فیسبوک می‌خواهد با استفاده از این اطلاعات، شبکه جهانی پهپادها و ماهواره‌های فراهم‌کننده اینترنت خود را ساماندهی کرده و توسعه دهد.
 
شرکت “مارک زاکربرگ” در حال توسعه انواع مختلفی از فناوری برای ارائه دسترسی به اینترنت (از هواپیماهای بدون سرنشین گرفته تا ماهواره‌ها) بوده و امیدوار است که این نقشه بتواند برای تشخیص اینکه کدام فناوری برای کدام ناحیه مناسب است، مورد استفاده قرار گیرد.
 
جنا لوویس، رئیس فدراسیون مشارکت نوآوری استراتژیک و منابع انسانی، می‌گوید: “از این داده‌ها می‌توان برای شناختن توزیع جمعیت بر روی زمین استفاده کرد تا بهترین تکنولوژی‌های ارتباطی را در مکان‌های مختلف ارزیابی کرد؛ ما این را به عنوان یک گزینه مناسب برای خدمت به جمعیت‌هایی می‌بینیم که یا به اینترنت دسترسی نداشته و یا اینترنت ضعیف دارند.”
 
فیس‌بوک از چند سال قبل درصدد ارائه خدمات اینترنت فوق‌سریع در نقاط دورافتاده جهان از طریق به پرواز درآوردن پهپادهای غول‌پیکر است، اما اجرای درست این طرح قبل از هرچیز مستلزم وجود نقشه‌ای از پراکندگی دقیق جمعیتی در کشورهای مختلف است و حالا این نقشه در برخی کشورها تهیه‌شده است.
 
تهیه این نقشه‌ها از طریق ترکیب تصاویر ماهواره‌ای و آمار در اختیار دولت‌های جهان صورت گرفته است. درنهایت فیس‌بوک این داده‌ها را در اختیار شبکه عصبی هوش مصنوعی خود قرار داده تا از این طریق بتواند دریابد در هر بخش از این ۲۳ کشور دقیقاً چند نفر زندگی می‌کنند. دقت این نقشه‌ها در حد ۵ متر است.facebook population density map
فیس‌بوک می‌گوید با این شیوه شناسایی افراد ساکن در نقاط دورافتاده یا فقیرنشین که به اینترنت دسترسی ندارند تسهیل می‌شود و لذا ارائه خدمات اینترنتی مبتنی بر پهپاد یا ماهواره با دقت بیشتر و صرف وقت کمتر صورت می‌گیرد.
 
هم‌اکنون از مجموع حدود ۵۰۰ ماهواره در حال گردش به دور زمین  ۲۵۰ ماهواره کاربرد تجاری دارند و پیش‌بینی می‌شود تعداد زیادی از آنها برای ارائه خدمات اینترنت در نقاط دورافتاده زمین قابل‌استفاده باشند. البته شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک با ارائه این خدمات به دنبال تبلیغ به نفع سرویس‌های ارائه‌شده توسط خود و کسب درآمدهای هنگفت هستند.
 
یافته‌های فیسبوک نشان می‌دهد که از ۲۳ کشور بررسی‌شده ۹۹% جمعیت حاشیه‌نشین در شعاع ۶۳ کیلومتری نزدیک‌ترین شهر زندگی می‌کنند؛ قرار است در آینده نزدیک این نقشه‌ها تمام کشورهای جهان را در بر بگیرد.
 
فیسبوک و همکارانش از یک نرم‌افزار برای شناسایی ساختمان‌های موجود در تصاویر ماهواره‌ای و همچنین و همچنین از تکنیک‌های دید رایانه‌ای در تصاویر ماهواره‌ای با وضوح بالای شرکت DigitalGlobe استفاده کرده و پس‌ازآن با استفاده از داده‌های سرشماری و چند برنامه دیگر این نقشه را تهیه کردند.
 
آنها از یک مدل شبکه عصبی پیچیده Convolutional neural networks  استفاده کردند که قادر به شناسایی ساختمان‌های موجود در سراسر جهان است.
 
به گفته مقامات این شرکت، از این نقشه تراکم جمعیت می‌توان برای افزایش کیفی اینترنت رایگان و همچنین شناسایی محل دقیق زندگی تمام مردم جهان و کاربران فیسبوک استفاده کرد.

​​