فناوری اطلاعات

چرا از وای فای عمومی نباید برای کارهای مهم استفاده کرد؟

منبع: سیناپرس
 
 
امروزه بسیاری از فعالیت های روزمره با کمک اینترنت انجام می شود ولی باید توجه داشت که از هر اتصال اینترنتی نباید برای انجام امور مهمی همچون استفاده از خدمات بانکی، هویتی و موارد حساس استفاده کرد زیرا در این صورت ممکن است اطلاعات شما به سرقت رود.
 
 استفاده از اینترنت یکی از نیازمندی های زندگی مدرن محسوب شده و بسیاری از افراد در طول روز به طور دائم به اینترنت متصل بوده و با بهره گیری از تلفن همراه، تبلت یا کامپیوتر خود به برنامه ها و وب سایت های مختلفی وارد می شوند. استفاده از شبکه اینترنت به طور کلی از سه طریق امکان پذیر است: اینترنت همراه، اینترنت خانگی و اینترنت های عمومی.
 
در این میان نقطه تمایز اینترنت های معرفی شده، پرداخت هزینه برای دو نمونه اول و رایگان بودن اینترنت عمومی است. این سرویس عمدتا در اماکنی مانند فرودگاه ها، رستوران ها و کافه ها و سایر مراکز خدماتی و عمومی ارائه  می شود.
 
باید در نظر داشت که هنگام اتصال به وای فای عمومی، مانند آنهایی که در رستوران ها و هتل ها ارائه می شوند ، احتیاجی به احراز هویت وجود ندارد. این مساله امکان دسترسی به داده های ذخیره شده در دستگاه مورد استفاده شما را برای هر کسی که دانش فنی مناسبی دارد، نسبتاً آسان می کند. بنابراین امکان دارد در هنگام استفاده از اینترنت های عمومی هر گونه اطلاعات، مدارک، عکس و فیلم و غیره که در دستگاه شما وجود دارد به راحتی در دسترس هکرها قرار گیرد. 
به عنوان مثال، این افراد متخصص و سودجو می توانند اتصال را قطع کرده و به هر چیزی که از طریق اینترنت می فرستید، از جمله ایمیل و معاملات پولی و بانکی شما دسترسی پیدا کرده، یا می توانند از شبکه برای نصب نرم افزار آلوده به نام بدافزار روی دستگاه شما استفاده کنند. 
 
علاوه بر این هکرها در این شرایط ممکن است اطلاعات کلیدی مانند رمز کارت بانکی، اطلاعات هویتی و اکانت های شما در شبکه های اجتماعی را نیز به سرقت ببرند و به این ترتیب صدماتی جبران ناپذیر به شما وارد می شود. به گزارش سیناپرس، متخصصین توصیه می کنند تا حد امکان از شبکه های عمومی و رایگان اینترنت استفاده نکرده و در صورت نیاز، به هیچ عنوان اطلاعات شخصی و هویتی و مالی خود را در این شبکه ها به کار نبرید.

​​