فناوری اطلاعات

برای تصویب و اجرای طرح صیانت مصمم هستیم

منبع: دنیای اقتصاد
 رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه اجرای طرح صیانت از کاربران و ساماندهی فضای‌مجازی مشمول اصل ۸۵ مجلس است، گفت: برای تدوین این طرح ۷‌هزار ساعت زمان صرف شده؛ نقدها و هجمه‌های زیادی به این طرح وارد می‌شود، اما معتقدیم اجرای این طرح برای ساماندهی فضای‌مجازی ضرورت دارد و برای تصویب آن مصمم هستیم.
مرتضی آقاتهرانی، در جلسه شورای فرهنگ عمومی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه سبک زندگی اسلامی باید مورد توجه قرار بگیرد، اظهار کرد: در حال‌حاضر در مباحث فرهنگی، اخلاقی، اقتصادی و اجتماعی عموما فرهنگ غربی بر کشور حاکم است. رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: کمیسیون فرهنگی ادعای حل تمام مشکلات و معضلات فرهنگی در کشور را ندارد، باید در ابتدا اولویت‌های اساسی در فرهنگ شناسایی شود، سپس اولویت‌ها بر اساس فوریت در دستور کار قرار بگیرد و برای حل چند موضوع مهم تصمیم بگیریم. رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اجرای طرح صیانت از فضای‌مجازی مشمول اصل ۸۵ مجلس شورای اسلامی شده است، برای تدوین این طرح ۷‌هزار ساعت زمان صرف شده، نقدها و هجمه‌های زیادی به این طرح وارد می‌شود، اما معتقدیم اجرای این طرح برای ساماندهی فضای‌مجازی ضرورت دارد و برای تصویب آن مصمم هستیم، قطعا انجام هر کاری نقد‌هایی را در پی دارد و این موضوع طبیعی است. وی ادامه داد: برای اجرایی‌شدن مصوبات نیازمند همدلی و همراهی مسوولان در سه قوه هستیم، مجلس قانون‌گذار و ناظر است، اگر کسی به مصوبات نقد دارد باید این نقد را منصفانه و مردانه بیان کرد، نباید از آرمان‌های خود دست بکشیم، نقد باید با دلایل و اطلاع کافی در آن حوزه بیان شود. آقاتهرانی با تاکید بر اینکه مقام معظم‌رهبری بارها با واژه‌‌هایی مانند تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی، نفوذ فرهنگی و ... نسبت به آسیب‌های فرهنگی کشور هشدار داده‌اند، بیان کرد: اگر در حال‌حاضر چاره‌ای برای ساماندهی فرهنگ و فضای‌مجازی نیندیشیم، چیزی به‌نام فرهنگ باقی نمی‌ماند. رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فرهنگ غربی هیچ‌گونه سازگاری با فرهنگ دینی کشورمان ندارد، اظهار کرد: حفظ نظام جمهوری اسلامی از ضرورت‌های اساسی در کشور محسوب می‌شود، متاسفانه به‌ فرهنگ در بودجه کشور توجه جدی صورت نگرفته بود. در سال‌جاری بودجه فرهنگ از ۵/ ۰درصد به ۵/ ۲درصد افزایش یافت. وی تاکید کرد: بودجه‌های حوزه علمیه ‌اندک است و طلبه‌ها در فقر مالی قرار دارند، کمیسیون فرهنگی مجلس آمادگی کمک به دولت و مردم در حوزه‌های مختلف را دارد.
 
وی پیشتر اعلام کرده بود که درباره بحث هشتاد و پنجی شدن طرح صیانت از کاربران فضای‌مجازی در یک روز ۲۰ هزار فحش به من داده شد و در یک روز ۱۲۰ هزار پیج علیه ما راه‌انداختند؛ اما اگر ۱۰۰ میلیارد پیج هم ساخته شود ما کار خودمان را خواهیم کرد.

​​