فناوری اطلاعات

اتصال ۵۱ روستای آذربایجان غربی به اینترنت پرسرعت ظرف دو ماه

مشاور وزیر ارتباطات در توسعه ارتباطات روستایی و مجری طرح خدمات عمومی اجباری (USO) بابیان اینکه ۵۱ روستای آذربایجان غربی ظرف دو ماه آینده به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند، گفت: طبق بررسی وضعیت پوشش اینترنت روستاهای استان ۹۸ روستای شش شهرستان آذربایجان غربی به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت متصل می‌شوند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات آذربایجان غربی، ایرج روحی مشاور وزیر در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات روستایی و مجری طرح USO در پایان سفر دو روزه خود به آذربایجان غربی و بازدید از روستاهای شهرستان بوکان گفت: برنامه پوشش اینترنت روستایی تمام روستاهای استان آذربایجان غربی باید در سه فاز اجرایی شده و برخی از روستاهای شهرستان‌های بوکان، تکاب و شاهین‌دژ باید کار ویژه‌ای انجام شود.
روحی در نشست بررسی زیرساخت‌های ارتباطی و دیتای روستاهای آذربایجان غربی که با حضور مقامات ارشد مخابرات ایران برگزار شد، گفت: از ۵۲۶ روستای استان که فاقد هرگونه پوشش اینترنتی است برنامه ارتقاء تکنولوژی و ایجاد سایت جدید ۳۳۵ روستا به اپراتورهای ارتباطی ابلاغ شده است که تاکنون ۱۸۰ روستا به اینترنت پهن باند متصل شده و ۹۸ روستای مصوب جلسه در سه فاز دو، چهار و شش‌ماهه اجرایی می‌شود.
وی افزود: بر اساس بررسی‌های فنی صورت گرفته مقرر شد ۵۱ روستا ظرف دو ماه و ۱۶ روستا ظرف چهار ماه و ۳۱ روستا ظرف شش ماه با ارتقاء تکنولوژی به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.
جلیلی نژاد مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی در این نشست ضمن ارائه گزارش از وضعیت پوشش اینترنت روستاهای استان گفت: به‌رغم توسعه چشم‌گیر ارتباطات روستایی، آذربایجان غربی از آمار متوسط کشوری در بحث توسعه اینترنت روستایی پایین‌تر است و نیاز به توجه بیشتر دارد.
وی با اشاره به کوهستانی و صعب‌العبور بودن استان و با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا و الزام به استفاده از فضای مجازی برای بحث‌های آموزش، خدمات بانکی، بهداشتی، کشاورزی و سایر ابعاد زندگی در مناطق دور افتاده و روستایی درخواست کرد الباقی روستاهای استان در اسرع وقت در برنامه پوشش اینترنت روستایی طرح USO اپراتورهای ارتباطی قرار گیرد.
پیش‌ازاین نشست مشاور وزیر ارتباطات و مجری طرحUSO باهدف بررسی وضعیت ارتباطی مناطق روستایی و دور افتاده شهرستان بوکان، به همراه سرپرست اداره کل امور دولت و مجلس وزارت ارتباطات، مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌ها، مدیرکل ارتباطات استان، نماینده مردم شهرستان بوکان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار بوکان و مدیریت مخابرات منطقه بازدید میدانی از این مناطق داشت.

​​