فناوری اطلاعات

چین ماهواره جدید رصد زمین پرتاب کرد

منبع: ایسنا
 
به گفته سازمان ملی فضایی چین، این کشور صبح امروز (چهارشنبه) یک ماهواره رادار رصد/دیدبانی زمین(Earth observation radar satellite) را به فضا پرتاب کرد.
 
به نقل از چاینادیلی، ماهواره زمین پیمای "۱-۰۱A" صبح امروز سوار بر موشک لانگ مارچ ۴ سی و در ساعت ۷:۴۴ صبح از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در شمال غربی چین پرتاب شد و وارد مداری شبه مدار خورشید آهنگ در ارتفاع ۶۰۰ کیلومتری از سطح زمین شد.
 
هم ماهواره و هم موشک توسط "آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای" که یکی از شرکت‌های تابعه شرکت علوم فضایی و فناوری چین است، ساخته شده‌اند. این پرتاب ۴۰۷ امین پرتاب یک موشک لانگ مارچ بود.
 
محموله اصلی این فضاپیمای ۳.۲ متریک تنی، یک رادار با دهانه مصنوعی باند L بود که امکان رصد شبانه روزی زمین را در تمام شرایط آب و هوایی فراهم می‌کند. اندازه آنتن این رادار ۳۳ متر مربع است که این امر آن را به بزرگ‌ترین رادار با دهانه مصنوعی در ماهواره‌های چینی تبدیل می‌کند.
 
"رادار دهانه ترکیبی" که با نام "رادار روزنه مصنوعی" (Synthetic Aperture Radar) و فناوری سارهم شناخته می‌شود با تکیه بر همان فناوری رادار کار تصویربرداری را انجام می‌دهد.
 
این ماهواره وظیفه ارائه داده‌ها و تصاویر برای کمک به منابع زمینی، پیشگیری و امدادرسانی در هنگام وقوع بلایای طبیعی، نقشه برداری و داده‌های مورد نیاز سازمان جنگل‌داری را دارد و به طور قابل توجهی توانایی دولت چین در نشان دادن واکنش سریع در صورت وقوع بلایای طبیعی را تقویت خواهد کرد.
 
دولت چین گفت که دومین رادار این سری یعنی ماهواره زمین پیما  "۱-۰۱B" قرار است در اواخر فوریه پرتاب شود.
 
به گفته وزارت منابع طبیعی چین، کاربر اصلی این ماهواره (یعنی دولت چین)، سالانه ۱۰ میلیون یوان(۱.۶ میلیون دلار) برای گرفتن داده‌ها و تصاویر حاصل از ماهواره‌های خارجی می‌پردازد، اما این تصاویر برای پاسخگویی کامل به نیازهای ملی و انجام بررسی‌های زمین شناسی و پیش بینی بلایا و  و نظارت کامل کافی نیست. پرتاب این ماهواره جدید به کاهش وابستگی چین به داده‌های حاصل از ماهواره‌های خارجی در این زمینه کمک خواهد کرد.
 

​​