فناوری اطلاعات

برخی فونت‌های محبوب از دسترس کاربران روسیه خارج شد

منبع: دیجیاتو
 
شرکت آمریکایی «Monotype Imaging» صاحب امتیاز برخی فونت‌های محبوب اعلام کرد که دسترسی کاربران روسی را به فونت‌هایی همچون Times New Roman، Arial Verdana ،Tahoma و Helvetic محدود کرده است. کاربران با آی‌پی روسیه در زمان استفاده از این فونت‌ها پیام محدودیت دسترسی دریافت می‌کنند.
 
از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین کمتر از 2 ماه می‌گذرد و تاکنون بسیاری از جوامع غربی تحریم‌هایی را علیه روسیه صادر کرده‌اند که ممنوعیت دسترسی به فونت‌ها جدیدترین مورد آن محسوب می‌شود.
 
روزنامه تجاری روسی ودوموستی (Vedomosti) گزارش می‌دهد شرکت آمریکایی Monotype Imaging که بیشتر به دلیل ساخت فونت شناخته می‌شود، به کاربران روسی که قصد استفاده از فونت‌ها را دارند، اطلاع‌رسانی می‌کند: «مالک سایت ممکن است محدودیت‌هایی را تعیین کرده باشد که مانع دسترسی شما به آن می‌شود».
 
جدیدترین تحریم علیه روسیه؛ دسترسی به فونت های رایانه‌ای
یکی از نمایندگان این شرکت توضیح می‌دهد:
 
«متاسفانه باید اعلام کنیم که با توجه به شرایط کنونی تحریم‌ها و روابط بین‌المللی با روسیه، ما قادر به برقراری هرگونه روابط تجاری با شرکت‌ها روسی یا شرکت‌ها تابعه آن‌ها نیستیم. ما همچنین به نظارت بر وضعیت و به‌روزرسانی سیاست خود ادامه خواهیم داد.»
 
با این وجود، کاربران همچنان می‌توانند با استفاده از VPN‌ به فونت‌های محبوبی مانند Verdana، Tahoma و Helvetica دسترسی داشته باشند.
 
کارشناسان به Vedomosti توضیح می‌دهند، کاربرانی که فونت‌های Monotype را خریده باشند، احتمالا همچنان بتوانند از آن‌ها در نرم‌افزارهای مایکروسافت و اپل استفاده کنند. این دو غول فناوری هم ماه گذشته در اعتراض به جنگ اوکراین، فروش تمام محصولات و خدمات خود در روسیه را متوقف کردند.
 
فونت‌ها توسط ناشران کتاب، توسعه‌دهندگان وب، آژانس‌ها برندینگ و تبلیغات و همچنین شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
با این حال، برخی کارشناسان ادعا دارند که فونت‌های پولی و رایگان بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که از نظر طراحی، با فونت‌های ذکر شده مشابه هستند و کاربران همچنان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. در همین رابطه «الکسی آندریف» شریک مدیریتی آژانس برندسازی Depot می‌گوید: «جهان حول محور Monotype نمی‌چرخد و بسیاری از پلتفرم‌ها دیگر فونت‌های مشابهی را ارائه می‌کنند.

​​