فناوری اطلاعات

بازی های کامپیوتری باعث می شود، بهتر تصمیم بگیریم

منبع: سیناپرس
محققان دانشگاه ایالتی جورجیا طی مطالعات جدید خود دریافتند که بازی‌های ویدیویی مهارت ‌های تصمیم ‌گیری حسی-حرکتی افراد را افزایش داده و به طور کلی گیمرها همچنین فعالیت بیشتری در مناطق کلیدی مغز خود دارند.
پژوهش های جدید محققان دانشگاه جورجیا بر اساس خوانش‌های fMRI  یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی، از ده‌ها گیمر و افرادی که بازی های کامپیوتری انجام شد نشان می دهد بازی‌ های ویدیویی ممکن است گزینه مناسبی برای آموزش تصمیم ‌گیری ادراکی باشند.
 
موکش دامالا (Mukesh Dhamala)، محقق ارشد این پروژه و استاد دانشکده فیزیک و نجوم و مؤسسه علوم اعصاب دانشکده دانشگاه جورجیا در این رابطه می ‌گوید: بازی‌ های ویدیویی توسط اکثریت جوانان بیش از سه ساعت در هفته انجام می ‌شود، اما تأثیرات مفید آن بر توانایی‌ های تصمیم‌ گیری و مغز دقیقاً مشخص نیست.  مطالعات ما پاسخ هایی در این زمینه ارائه می دهد.
 
در واقع  ما دریافتیم پس از شناسایی شبکه ‌های مغزی مربوطه، می ‌توان از بازی های ویدیویی به ‌طور مؤثر برای آموزش ، کارآمدی تصمیم‌ گیری و مداخلات درمانی استفاده کرد.به گزارش سیناپرس، این پروژه شامل ۴۷ شرکت کننده دانشجو بود که ۲۸ نفر از آن ها ادعا می کردند بازیکن معمولی بازی های ویدیویی هستند و ۱۹  نفر دیگر به بازی علاقه نداشتند.
 
شرکت‌کنندگان در داخل یک دستگاه FMRI با نمایشگری که علامتی را نشان می داد قرار گرفتند و بلافاصله پس از نمایش نقاط متحرک، هر فرد باید دکمه ‌ای را در دست راست یا چپ خود فشار می ‌داد تا جهت حرکت نقاط را مشخص کند و  اگر حرکتی در هر دو جهت وجود نداشت، این فرد باید از فشار دادن دکمه خودداری می کرد.
 
یافته های این مطالعه نشان داد گیمر ها در پاسخ‌ های خود سریع ‌تر و دقیق ‌تر بودند. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل اسکن مغز آنها تفاوت های قابل توجهی را نشان داد که با افزایش فعالیت در بخش های خاصی از مغز گیمرها مرتبط است.
 
نویسندگان این مطالعه در بیانیه ‌ای می ‌نویسند: این نتایج نشان می‌دهد که انجام بازی‌ های ویدیویی به طور بالقوه چندین فرآیند فرعی برای احساس، ادراک و عمل را برای بهبود مهارت‌ های تصمیم ‌گیری افزایش می ‌دهد. این یافته ‌ها همچنین نشان می ‌دهند که چگونه بازی ویدیویی مغز را به منظور بهبود عملکرد کار و پیامدهای بالقوه آن برای افزایش فعالیت‌های خاص تغییر می‌ دهد. جالب توجه است، محققان اضافه می کنند که گیمرها در هر دو زمینه سرعت و دقت، بهتر بودند.
 
شرح کامل ایت مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی  NeuroImage منتشر شده است.

​​