فناوری اطلاعات

ماینکرفت استفاده از NFT و فناوری‌های مبتنی بر بلاک‌چین را ممنوع کرد

منبع: دیجی کالا مگ
در حالی که به نظر می‌رسد اشتیاق برای استفاده از NFT در بازی‌ها کمی پایین‌تر آمده است اما هنوز شرکت‌هایی مثل اسکوئر انیکس وجود دارند که سعی دارند هنوز به استفاده و تکیه بر این تکنولوژی تأکید کنند. با این حال، به نظر می‌رسد استودیو مویانگ (Mojang) از این دسته از شرکت‌ها نیست و هیچ علاقه‌ای به NFT ندارد.
 
در بیانیه‌ای طولانی که در سایت بازی ماینکرفت (Minecraft) منتشر شده است، تیم به جزئیات کامل این موضوع می‌پردازد و توضیح می‌دهد که چرا تا به امروز از این فناوری استقبال نکرده و چرا اقداماتی را برای ممنوع کردن هرگونه اجرای هر چیزی مرتبط با بلاک‌چین در ماینکرفت انجام داده‌ است.
 
در این بیانیه‌ی نوشته شده است: «در دستورالعمل‌های استفاده از ماینکرفت، ما به طور خلاصه توضیح می‌دهیم که چگونه صاحب سرور می‌تواند برای دسترسی هزینه کند و همه بازیکنان باید به یک عملکرد دسترسی داشته باشند. ما این قوانین را داریم تا اطمینان حاصل کنیم که ماینکرفت جامعه‌ای باقی می‌ماند که همه به محتوای یکسان دسترسی دارند. با این حال، توکن‌های غیرقابل‌معاوضه‌ای (NFTs) می‌توانند مدل‌هایی از کمبود و محرومیت ایجاد کنند که با دستورالعمل‌های ما و روح ماینکرفت در تضاد است. برای اطمینان از اینکه بازیکنان ماینکرفت تجربه‌ای ایمن و فراگیر را داشته باشند، فناوری‌های بلاک‌چین مجاز به ادغام در برنامه‌ها و سرورهای ما نیستند و همچنین نمی‌توان از فناوری بلاک‌چین برای ایجاد دارایی دیجیتال کمیاب برای محتوای درون بازی ماینکرفت مانند دنیاها، پوسته‌ها، آیتم‌های شخصیتی یا سایر حالت‌ها استفاده کرد.»
در ادامه‌ی بیانیه‌، استودیو مویانگ بیان کرده: «اخیراً بعضی از شرکت‌ها توکن‌های غیرقابل‌معاوضه‌ای را راه‌اندازی و پیاده‌سازی کرده‌اند که با جهان ماینکرفت و پوسته‌های خاص آن مرتبط است. نمونه‌های دیگری از نحوه استفاده از NFT و بلاک‌چین با دارایی‌های ماینکرفت شامل ایجاد توکن‌های غیرقابل‌معاوضه‌‌ی کلکسیونی ماینکرفت است که به بازیکنان اجازه می‌دهد از طریق فعالیت‌هایی که روی سرور انجام می‌شود، NFT کسب کنند یا پاداش‌هایی را تحت قالب NFT برای فعالیت‌های خارج از بازی دریافت کنند. هر یک از این کاربردها از NFT و دیگر فناوری‌های بلاک‌چین مالکیت دیجیتال را بر اساس کمیابی و محروم‌سازی ایجاد می‌کند که این با ارزش‌های خلاقانه‌ی ماینکرفت و ایده‌ی بازی کردن با هم و در کنار هم همخوانی ندارد. NFT همه‌ی جامعه‌ی طرفداران ما را شامل نمی‌شود و میان آن‌ها فاصله‌ای ایجاد می‌کند. تفکر قیمت‌گذاری و ذهنیت سرمایه‌گذاری حول NFT تمرکز را از بازی کردن به‌سوی سودجویی می‌برد که فکر می‌کنیم با لذت بلند‌مدت و موفقیت بازیکنان ما متناقض است.»
 
آن‌ها اضافه کردند: «ما همچنین نگران این هستیم که برخی از توکن‌های غیرقابل‌معاوضه‌ی شخص ثالث ممکن است قابل‌اعتماد نباشند و ممکن است در نهایت برای بازیکنانی که آن‌ها را خریداری می‌کنند، خسارت زیادی داشته باشند. برخی از پیاده‌سازی‌های NFT شخص ثالث نیز کاملاً به فناوری بلاک‌چین وابسته هستند و ممکن است به یک مدیر دارایی نیاز داشته باشد که ممکن است بدون اطلاع قبلی ناپدید شود. همچنین مواردی وجود داشته است که توکن‌های غیرقابل‌معاوضه‌ با قیمت‌های متورم مصنوعی یا تقلبی فروخته شده‌اند. ما می‌دانیم که خلق کردن در بازی ما دارای ارزش ذاتی است به همین خاطر تلاش می‌کنیم بازاری را فراهم کنیم که بتوان آن ارزش‌ها را شناسایی کرد.»
 
در انتها و برای تأکید بر حرف‌های قبلی این بیانیه، آن‌ها اعلام کردند: «به این ترتیب، برای اطمینان از اینکه بازیکنان بازی ماینکرفت تجربه‌ای ایمن و فراگیر را داشته باشند، فناوری‌های بلاک‌چین مجاز به ادغام و پیاده‌سازی در برنامه‌های کلاینت و سرور ماینکرفت نیستند و همچنین نمی‌توان از آن‌ها برای ایجاد توکن‌های غیرقابل‌معاوضه‌ی مرتبط با هر محتوای درون بازی از جمله دنیاها و  پوسته‌ها، آیتم‌های شخصیتی یا حالت‌های دیگر استفاده کرد. همچنین ما توجه بیشتری به این موضوع خواهیم داشت که چگونه این تکنولوژی در طول زمان تکامل می‌یابد تا اطمینان حاصل کنیم که اصول بالا حفظ می‌شوند و مشخص شود که آیا این اصول برای تجربیات امن و یا دیگر کاربردهای عملی و فراگیر در بازی‌ها مجاز هستند یا خیر. با این حال، در حال حاضر ما هیچ برنامه‌ای برای پیاده‌سازی فناوری‌های مبتنی بر بلاک‌چین در بازی ماینکرفت نداریم.»
 
اگرچه بند پایانی این بیانیه‌ اشاره می‌کند که شاید در آینده اوضاع تغییر پیدا کند اما چیزی که در حال حاضر به اطمینان می‌توانیم بگوییم، این است که استودیو مویانگ مخالف پیاده‌سازی NFT در بازی‌ پرطرفدار خود است و برنامه‌ای هم برای آن ندارد.

​​