فناوری اطلاعات

وزیر ارتباطات: در تلاشیم تا نیاز به فیلترشکن کاهش یابد

منبع: دیجیاتو
مشخص نیست وعده کاهش نیاز به فیلترشکن برای عموم جامعه است یا طبق سخنان قدیمی زارع‌پور برای اقشاری خاص محقق می‌شود.
4c5v.PNG
وزیر ارتباطات با تأکید مجدد بر نقش فیلترشکن در کاهش کیفیت و سرعت اینترنت، اعلام کرد در تلاش هستند تا برخی از محدودیت‌های ایجاد‌شده در فضای مجازی رفع شود؛ موضوعی که منجر به کاهش استفاده از فیلترشکن و افزایش کیفیت ارتباطات خواهد شد.
 
«عیسی زارع‌پور» در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت با اشاره به دستور رئیس‌جمهور برای بهبود وضعیت اینترنت گفت:
 
«کارگروه ویژه‌ای برای بررسی مشکلات دسترسی مردم به فضای مجازی تشکیل شده است. در‌حال بررسی هستیم تا مشکلات در حوزه سرعت و کیفیت اینترنت شناسایی و رفع شود. بخشی از مشکلات در حوزه‌های زیرساخت‌هاست که با توسعه شبکه فیبر نوری در سال آینده، شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.»
 
او بار دیگر با تأکید بر اینکه استفاده از فیلترشکن موجب کاهش کیفیت و سرعت اینترنت می‌شود، وعده داد تا با رفع برخی محدودیت‌ها، نیاز مردم به استفاده از فیلترشکن کاهش یابد: «محدودیت‌های اعمال‌شده فعلی مربوط به خارج از وزارتخانه است. البته در تلاشیم تا بخشی از محدودیت‌ها را که در یک یا دو دهه گذشته اعمال شده‌اند و شاید اکنون دلایلش از بین رفته باشد، رفع کنیم تا نیاز مردم به فیلترشکن کاهش یابد.»
 
بنابر اعلام زارع‌پور، در همین راستا یک بسته پیشنهادی در حوزه وزارت ارتباطات و سایر نهادهای تصمیم‌گیر در این زمینه در‌حال تهیه است تا استفاده مردم از فضای مجازی بهبود یابد.
 
مشخص نیست رفع محدودیت‌هایی که وزیر ارتباطات از آن سخن می‌گوید شامل کدام دسته از پلتفرم‌ها می‌شود. شاید این سخنان، بسیاری را به رفع فیلتر پلتفرم‌هایی مثل یوتوب امیدوار کند.
 
همچنین احتمال ضعیفی وجود دارد این محدودیت‌زدایی برای قشرهای خاصی از جامعه صورت گیرد؛ موضوعی که زارع‌پور ابتدای تیرماه در برنامه جهان‌آرا به آن اشاره کرده بود: «به‌دنبال آن هستیم تا با هماهنگی دستگاه‌های مختلف، در آینده نزدیک برای برخی اقشار خاص مثل اساتید یا خبرنگاران، برخی پلتفرم‌های فیلتر‌شده براساس نیازشان گشایش [رفع فیلتر] شود.»

​​