فناوری اطلاعات

پرتاب استارلینک برای اسپیس ایکس جریمه تراشید

منبع: مهر
سازمان هوانوردی فدرال آمریکا(FAA) اسپیس ایکس را به دلیل عدم ارائه برخی اطلاعات ایمنی مربوط به پرتاب ماهواره های استارلینک قبل از تاریخ آگوست ۲۰۲۲ میلادی ۱۷۵ هزار دلار جریمه کرد.
به گزارش رویترز، FAA اعلام کرد اسپیس ایکس باید اطلاعاتی که به عنوان داده های تحلیل مسیر برخورد پرتاب شناخته می شود، حداقل هفت روز قبل از اقدام به پرتاب مستقیماً به آژانس ارسال کند. از این اطلاعات برای ارزیابی احتمال برخورد موشک با یکی از هزاران شی که در اطراف زمین مدار می زنند، استفاده می شود. اسپیس ایکس پس از دریافت اخطار جریمه ۳۰ روز فرصت دارد اطلاعات مذکور را به آژانس هوانورد فدرال آمریکا ارائه دهد.
 
جریمه در نظر گرفته شده برای اسپیس ایکس جدیدترین رویداد در سلسله تنش های این شرکت با FAA است. این در حالی است که شرکت ایلان ماسک به سرعت مشغول آزمایش پرتاب موشک ها است.
 
سازمان هوانوردی فدرال آمریکا در ۲۰۲۰ میلادی اعلام کرد اسپیس ایکس با پرتاب موشک عظیم استارشیپ بدون دریافت تاییدیه داده های کلیدی مربوط به شعاع انفجار احتمالی وسیله پرتاب، قوانین را نقض کرده است.
 
این آژانس فدرال اعلام کرد شرکت شرایط مربوط به مجوز پرتاب استارشیپ را نقض کرده و پس از آن در سال ۲۰۲۱ میلادی الزامات پرتاب تجاری اسپیس ایکس را اصلاح کرد تا یک بازرس ایمنی FAA درهر عملیات پرتاب موشک شرکت در مقر بوکاچیکا حاضر باشد.

​​