تجارت الکترونیک

دولت الکترونیک

فناوری اطلاعات

January 13, 2024
17:59 شنبه، 23ام دیماه 1402
کد خبر: 157927

طراحی نرم‌افزار کروکی آنلاین

منبع: ایسنا

تاثیر هوش مصنوعی را اکنون می‌توان در همه جهات و نقاط زندگی مردم دید به گونه‌ای که اخیرا در ایران هوش مصنوعی به کمک کروکی آنلاین آمده است و با اجرای طرح گفته شده در قدم اول کاغذ از این فرآیند حذف و سپس ترسیم کروکی استاندارد می‌شود.

هوش‌ مصنوعی به سیستم‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند واکنش‌های مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرآیندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال‌ برای حل مسائل را داشته باشند.

در دنیای امروز کاربردهای هوش مصنوعی چنان گسترده و فراگیر شده‌اند که بسیاری از این کاربردها دیگر با نام هوش مصنوعی شناخته نمی‌شوند و نام متخصص خود را دارند؛ تاثیر هوش مصنوعی را اکنون می‌توان در همه جهات و نقاط زندگی مردم دید به گونه‌ای که اخیرا در ایران هوش مصنوعی به کمک کروکی آنلاین آمده است.

بر اساس بررسی های انجام شده سالیانه یک و نیم میلیون تصادف در کشور اتفاق می‌افتد که شامل رخدادهای جزئی و شدید است و پلیس بر اساس وظایف، متولی رسیدگی و تنظیم پرونده است و مهم ترین برگِ این پرونده نیز نظریه کارشناسی تصادفات و کروکی است که مقصر حادثه را تشخیص می‌دهد.

این ساختار طی سال‌های گذشته روندی رو به بهبود داشت ولی همچنان به صورت کاغذی و دستی انجام شد. این برگ کروکی باید به سازمان‌های مختلف مانند بیمه، نیروی انتظامی، شرکت‌های خودروسازی و … ارائه شود و قطعا این برگ بارها کپی گرفته شده که موجب ناخوانا شدن و خط خوردگی آن می‌شود.

بنابراین پلیس راهنمایی و رانندگی در راستای هوشمند سازی، نرم افزاری طراحی کرد و زیر ساختِ طراحی کروکی آنلاین را فراهم کرد. پس از تست و آزمایشِ اولیه این نوع کروکی که توسط افسرانِ کارشناس و به وسیله تبلت در محل تصادف صورت گرفت، امکان عکس و فیلم برداری از صحنه تصادف فراهم شد تا اطلاعات به صورت برخط به مرکز کنترل ترافیک پلیس، بیمه و مراجع قضایی ارسال شود.

این طرح در ابتدا به صورت پایلوت در حوزه درون و برون شهری استان قم انجام شد و کارشناسان مجهز به تبلت و کروکی آنلاین را طراحی و ارسال کردند. در نهایت پس از چندسال به دلیل اهمیت و مزیت های آن از جمله کاهش هزینه مردم و اطاله دادرسی احسان خاندوزی-وزیر امور اقتصادی و دارایی- اواسط پاییز امسال اعلام کرد به‌زودی با همکاری فراجا کروکی آنلاین برای کسانی که در جاده دچار خسارت می‌شوند، محقق می‌شود.

در این راستا به تازگی رئیس کل بیمه مرکزی از زمان رونمایی کروکی آنلاین خبر داد. وی در دومین «همایش تحول دیجیتال، بانک و بیمه با رویکرد هوش مصنوعی» گفت: سال گذشته 2۴ شرکت بیمه فعال در صنعت بیمه کشور داشتیم که اکنون به ۴۰ شرکت افزایش پیدا کرده و بیش از ۱۰۰ هزار نماینده بیمه داریم. در این راستا اخیرا پروژه کروکی آنلاین را داریم که تا دو هفته دیگر رونمایی می‌شود و تحول بزرگی در عرضه خدمات بیمه اتومبیلی عرضه خواهد کرد.

با اجرای طرح کروکی آنلاین در قدم اول کاغذ از این فرآیند حذف و سپس ترسیم کروکی استاندارد می‌شود. همچنین از هوش مصنوعی می‌توان برای تخمین هزینه‌ها و خسارت وارد شده استفاده کرد. می‌توانیم از هوش مصنوعی برای تخمین هزینه‌ها و خسارت وارده استفاده کنیم؛ درخصوص افت قیمت خودرو هم این کروکی می‌تواند کمک کند؛ با توجه‌به انبار داده‌ای که از کروکی‌ها ایجاد می‌شود، اگر سیستم‌های گزارش‌گیری خوبی روی آن‌ها نصب شود، می‌تواند در پیشرفت حاکمیت داده در مجموعه بیمه مرکزی و فراجا کمک کند.

گفتنی است وقتی که کروکی به‌صورت برخط و استاندارد ترسیم شود و هوش مصنوعی سوار باشد، بحث کاربری بودن و هرگونه شک درباره کروکی از بین می‌رود و به‌صورت سیستماتیک همه چیز تخمین‌زده شده و محاسبه می‌شود. برخی از اطلاعاتی هم که مورد نیاز مردم است برای معاملات و خرید و فروش خودروها، درباره اصالت خودرو هنگام تصادف، از طریق اپلیکیشن‌هایی که در بازار خورود هست در اختیار مردم قرار داده می‌شود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.