تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

February 5, 2024
14:58 دوشنبه، 16ام بهمنماه 1402
کد خبر: 160062

رییس سازمان تامین اجتماعی خبر داد: فرار بیمه‌ای حدود چهار میلیون نفر در سکوهای اینترنتی

منبع: Digiato

بنابر اعلام رئیس سازمان تأمین اجتماعی، کارکنان پلتفرم‌های اینترنتی و خانواده‌هایشان که حدود ۱۳ میلیون نفر هستند، باید فوراً بیمه شوند. به‌نظر می‌رسد که منظور رئیس سازمان تأمین اجتماعی از کارکنان پلتفرم‌های اینترنتی، راننده‌های تاکسی‌های اینترنتی و فریلنسرهای فعال در این حوزه است.

آن‌طور که خبرگزاری فارس گزارش داده، «میرهاشم موسوی»، رئیس سازمان تأمین اجتماعی، درباره بیمه‌نشدن کارکنان سکوهای اینترنتی گفته است: «۳ تا ۴ میلیون نفر در این سکوها فعال هستند و با احتساب خانواده‌هایشان، حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر هستند، براین‌اساس، با فوریت به‌سراغ سکوهای اینترنتی برای اعمال قوانین اینترنتی خواهیم رفت.»

او همچنین اظهار داشت: «یک سال است که موضع خود را درباره بحث بیمه‌نشدن کارکنان سکوهای اینترنتی اعلام کرده‌ایم. این‌ها باید بیمه اجباری شوند، اشتغال دارند و رابطه مزدی است و مکلف هستیم که به‌سراغ آن‌ها برویم و ما پیگیر هستیم تا بیمه شوند. توصیه می‌کنیم که مسئله به‌صورت توافقی حل شود. با توجه به مراجعات مکرر شاغلان سکوها درباره درمان و یا تصادفات، ما به آن‌ها مراجعه می‌کنیم.»

او افزود: «ما برآورد می‌کنیم که ۶ تا ۸ میلیون نفر بیمه‌نشده در کشور داریم و فرار بیمه‌ای تبدیل به یک فرهنگ شده است. باید فرهنگ‌سازی کرد، اما ما در شرایط سخت در کنار مردم هستیم. یک بیماری ساده می‌تواند آدم را فقیر کند.»

به گفته رئیس سازمان تأمین اجتماعی، اگر اطلاعات این سازمان به نظام بانکی و مالیات وصل شود، مشکلات این حوزه کاهش خواهد یافت.

به‌نظر می‌رسد که منظور رئیس سازمان تأمین اجتماعی از کارکنان پلتفرم‌های اینترنتی، راننده‌های تاکسی‌های اینترنتی و فریلنسرهای فعال در این حوزه است. هرچند هنوز قانونی برای این موضوع وضع نشده که بتوان به این موضوع برچسب فرار بیمه‌ای زد، اما موضوع بیمه افرادی که در کسب‌وکارهای مجازی فعال هستند، همواره در پیچ‌وخم‌های قانونی به‌سر می‌برد. در طول سال‌های گذشته، اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی که درحال‌حاضر اوضاع نامناسبی دارد، با کمک سازمان تأمین اجتماعی توانست اقداماتی برای افراد دورکار کسب و کارهای مجازی راه‌اندازی کند، اما بااین‌حال به‌نظر می‌رسد که همچنان تعداد زیادی از این افراد بیمه نیستند یا برای آن اقدامی نکرده‌اند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.