اینترنت و شبکه

خبر اول

رسانه‌های اجتماعی

فناوری اطلاعات

February 20, 2024
15:33 سه شنبه، 1ام اسفندماه 1402
کد خبر: 161173

توضیح معاون مرکز ملی فضای مجازی درباره مصوبه ممنوعیت فیلترشکن: درحقیقت به‌طور جدی حمایت از سکوهای داخلی را در نظر گرفته‌ایم

منبع: مهر

معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی درباره مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی توضیحاتی ارایه داد.

امیر خوراکیان با اشاره به مصوبه شورای عالی فضای مجازی درباره ممنوعیت استفاده از فیلترشکن‌ها و حکمرانی روی سکوهای خارجی گفت: این مصوبه در واقع تدبیر دولت برای توسعه خدمات و تسهیل امور برای کاربران و امکان حکمرانی مطلوب در حوزه فضای مجازی است که اجزای مختلفی دارد، یک بسته برنامه است که اگر ما تنها یک جزء از این مصوبه را مورد توجه قرار بدهیم و به اجزای دیگر توجه نکنیم ممکن است دچار ابهام و برداشت اشتباه شویم.

وی با بیان اینکه اجزای این مصوبه در قالب یک سند تدوین شده است، گفت: در حقیقت ما در این مصوبه به طور جدی حمایت از سکوها و سرویس های داخلی را در نظر گرفته ایم به این معنا که هم وزارت ارشاد و هم وزارت ارتباطات موظف شده است یک سری از خدمات عمومی در حوزه دولت را روی سکوهای داخلی پیاده کند. این موارد در واقع حمایت از سکوهای داخلی است که در یک بخش از مصوبه آمده است و بخش دیگر امکان استفاده قانونمند و منطقی از سرویس های خارجی است.

معاون مرکز ملی فضای مجازی گفت: لازم به ذکر است که منظور از سرویس های خارجی فقط یکی دو مورد از این سرویس ها نیست بلکه مقصود همه سرویس ها در موضوعات مختلف است که مسئله مهم این بخش باز کردن دست بخش خصوصی برای ورود به این عرصه و سرمایه گذاری در این عرصه است.

وی با اشاره به بخش سوم مصوبه که مقابله با ابزارهای فیلتر گریز است، گفت: همه اینها یک بسته‌ کامل است که ما نیاز عموم مردم را در اولویت قرار بدهیم از کسب و کارهای داخلی به شدت حمایت کنیم و مسیری که طراحی می‌کنیم مسیر قابل مدیریت و حکمرانی باشد تا از منافع عمومی، حریم خصوصی و داده های کاربران و سلامت مردم در فضای مجازی مراقبت شود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.