اپراتورها

تلفن همراه

March 26, 2024
10:47 سه شنبه، 7ام فروردینماه 1403
کد خبر: 163139

وزیر ارتباطات میگوید ۹۰ درصد روستاها به «اینترنت» متصل هستند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این وزارتخانه بیش از ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه کسب‌وکارها صرف کرده، درباره اتصال روستاها به اینترنت گفت: با اتصال بیش از ۷ هزار روستای جدید بالای ۲۰ خانوار در ۳۱ ماه گذشته، اکنون ۹۰ درصد از این روستاها به اینترنت متصل هستند و بهار امسال اتصال آن‌ها ۱۰۰ درصدی خواهد شد.

«عیسی زارع‌پور» در گفت‌وگوی اختصاصی نوروزی با ایرنا درباره مأموریت‌های معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات اظهار داشت: همان‌طور که از اسم معاونت فناوری و نوآوری پیداست، مأموریت این بخش توسعه فناوری‌های جدید است؛ ما در دوره جدید مأموریت‌گرا عمل کردیم و سعی‌مان بر این بود که بخش‌های مختلف وزارتخانه با یکدیگر همگرا باشند.

وی افزود: در حوزه فناوری و نوآوری، راهبری منطقه ویژه اقتصادی پیام، پارک فناوری و پژوهشگاه ارتباطات به معاونت فناوری و نوآوری سپرده شد.

توسعه کسب‌وکارهای استان‌های مختلف

زارع‌پور ادامه‌ داد: در این زمینه توفیقات خوبی به‌ دست‌ آمده که شاید کمتر در رسانه به آن‌ها پرداخته شده است؛ اغلب کارها در این حوزه بلندمدت است و باید به نتیجه برسد تا آن‌ را اعلام کنیم.

وی بیان‌ داشت: در حوزه شرکت‌ها و استارتاپ‌ها، کل منابع حمایتی وزارت ارتباطات، اعم از بند الف تبصره ۱۸ که تسهیلات اشتغال است تا وام وجوه اداره شده، به معاونت فناوری و نوآوری منتقل شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تاکنون بیش از ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط این معاونت به شرکت‌های مختلف در استان‌های مختلف برای توسعه کسب‌وکارشان تخصیص‌ یافته است و در سال آینده نیز این مسیر دنبال خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه تجاری‌سازی محصولات فناورانه قدم‌های خوبی برداشته شده است، خاطرنشان‌ کرد: با پیگیری‌های معاونت فناوری در داخل و خارج از کشور، محصولات تولید داخل کشور بازارهای بین‌المللی پیدا کرد. اکنون در چند کشور محصولات ایرانی که یا در این دوره یا در ادوار گذشته تولید شده‌اند، برای نخستین‌ بار صادر شدند. یکی از مأموریت‌هایی که برای این معاونت تعریف کردیم، بازارسازی برای محصولات ایرانی است.

تولید گوشی ایرانی حوزه کاری مشترک وزارت ارتباطات و وزارت صمت است

این عضو کابینه دولت سیزدهم تأکید کرد: در حوزه گوشی تلفن همراه و سیستم‌ عامل ایرانی نیز کار در حال پیشرفت است و اقدامات مربوط به تلفن همراه، حوزه کاری مشترک وزارتخانه‌های ارتباطات و صمت است.

زارع‌پور اظهار داشت: از شرکت‌های مختلف در منطقه ویژه اقتصادی پیام حمایت کردیم و با واگذاری زمین و تسهیلات، زیرساختی را فراهم کردیم تا مقدمات برای تولید گوشی فراهم شود.

وی تصریح کرد: در این حوزه ظرفیت خوبی وجود دارد. جوانان ما از جوانان دیگر کشورها کمتر نیستند و اگر مردم و مسئولان به محصول ایرانی اعتماد کنند، می‌توانیم هم نیاز خودمان را برطرف کنیم و هم به سمت صادرات گام برداریم.

زارع‌پور با بیان اینکه بازار گوشی همراه بازار بسیار بزرگی است، یادآور شد: اکنون سالیانه بیش از سه میلیارد دلار صرف واردات ۱۰ تا ۱۴ میلیون دستگاه گوشی می‌شود اما این امکان برای ما وجود دارد که بتوانیم تولیداتی در این بخش داشته باشیم.

وزیر ارتباطات تأکید کرد: البته لازم است که این تولیدات در فضای رقابتی انجام شود تا محصول بهتر و متناسب با سلیقه مردم تولید و عرضه شود. اگر برنامه‌ریزی خوبی در این زمینه انجام شود حتماً می‌توانیم با گوشی‌های خارجی نیز رقابت کنیم. البته هنوز در ابتدای راه هستیم.

 

منابع حاصل از افزایش تعرفه صرف توسعه می‌شود

وی درباره تأثیر افزایش تعرفه بر کیفیت اینترنت و اینکه چه زمانی تجربه کاربری در این‌ خصوص بهتر خواهد شد، گفت: بررسی داشبوردهای جهانی نشان می‌دهد که در یک ماه گذشته سرعت ما در اینترنت ثابت و سیار بهبود پیدا کرده است، اما افزایش کیفیت یک کار علی‌الدوام است.

زارع‌پور افزود: ما نخستین وزارتخانه‌ای بودیم که در مقابل افزایش تعرفه‌ای که باید پیش از این‌ها اتفاق می‌افتاد تا دخل‌وخرج بخش خصوصی متناسب با هم پیش برود و امکان سرمایه‌گذاری فراهم شود، از اپراتورهای خود تعهد گرفتیم که منابع حاصل از افزایش را صرف توسعه کنند. این افزایش تعرفه باید ۶ سال قبل اتفاق می‌افتاد تا کیفیت شبکه به مخاطره نیفتند و مردم آسیب آن را نبینند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان‌ داشت: یکی از تعهدات این است که سرعت اینترنت تا خرداد ماه ۱۴۰۳ به میزان ۳۰ درصد افزایش یابد؛ برای رصد این افزایش نیز یک داشبورد طراحی شده است.

وی ادامه‌ داد: برنامه ما این است که شبکه ارتباطی کشور را متحول کنیم. میانگین سرعت ارتباطات ثابت ما حدود ۱۰ مگابیت بر ثانیه است؛ درحالی‌که مردم در برخی شهرها با راه‌اندازی و اتصال به فیبر نوری توانسته‌اند سرعت‌های تا ۸۰۰ و حتی یک‌هزار مگابیت بر ثانیه را تجربه کنند. مردم ما شایسته چنین سرعت‌هایی هستند.

 

امیدواریم در بهار ۱۴۰۳ کار اتصال روستاها به اینترنت را تمام کنیم

زارع‌پور درباره توسعه اینترنت در روستاهای کشور گفت: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم و کار را آغاز کردیم به ما گفتند که پوشش اینترنت در روستاها به ۹۰ درصد رسیده است. ارزیابی ما به این شکل نبود و برخی از روستاها پوششی داشتند که مردم از آن راضی نبودند یا اصلاً پوشش نداشتند.

وی اظهارداشت: بررسی‌های ما نشان داد که پوشش تقریباً ۷۹ تا ۸۰ درصد بوده است. البته طبیعی بود در کار به این بزرگی که در گذشته انجام شده بود چنین اتفاقی رخ دهد اما ۲۰ درصد باقی‌مانده همان ۲۰ درصد سخت کار بود.

وزیر ارتباطات افزود: نقاط دورافتاده و صعب‌العبوری وجود داشت که در برخی موارد برای یک روستا نیاز بود ۶۰ کیلومتر فیبر کشیده شود یا با چند سایت واسط بتوانیم به شکل هوایی آن‌ها را متصل کنیم.

وی متذکر شد: در گذشته با یک سایت می‌شد چند روستا را به یکدیگر متصل کرد اما اکنون برای هر روستا به‌طور متوسط یک سایت احداث می‌کنیم.

زارع‌پور خاطرنشان کرد: خوشحال هستم که اعلام کنم طی ۳۱ ماهی که افتخار خدمت داشتیم بیش از هفت هزار روستای جدید بالای ۲۰ خانوار و نزدیک به سه هزار روستای زیر ۲۰ خانوار جدید به اینترنت متصل شدند و نزدیک به یک‌هزار روستای بالای ۲۰ خانوار باقی مانده‌اند که بخشی از آن‌ها به اینترنت دسترسی دارند اما کیفیت‌شان مناسب نیست و بخشی دیگر نیز نیاز به احداث سایت دارند.

وی در پایان با ابراز امیدواری از اینکه با حرکت جهادی که در این بخش در جریان است، بتوان در بهار ۱۴۰۳ این کار را به پایان رساند، اظهار داشت: من قول داده بودم تا پایان شهریور ۱۴۰۲ این پروژه را به اتمام برسانیم اما به دلیل اینکه آمار ابتدایی درست نبود این کار امکان‌پذیر نبود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.