رگولاتوری

رگولیشن

April 20, 2024
13:18 شنبه، 1ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 164638

وضعیت آشفته رگولاتوری حوزه اینترنت اشیا

رئیس کمیسیون اینترنت اشیا سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران از شرایط نامساعد رگولاتوری در این حوزه می‌گوید.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، فعالان حوزه اینترنت‌ اشیا در کشور همواره از وضعیت رگولاتوری این حوزه ناراضی بوده‌اند. روزبه‌ بابازاده، رئیس کمیسیون اینترنت اشیا سازمان نصر تهران درباره‌ی وضعیت فعلی این حوزه می‌گوید: «در حال حاضر نهادهای متعددی خود را مسئول رگولاتوری حوزه اینترنت اشیا در کشور می‌دانند. نهادهایی که مصوبات و بخشنامه‌های گوناگونی را صادر می‌کنند که اغلب باهم در تضا هستند. حوزه اینترنت اشیا به دلیل ماهیت و فرم آن با سایر حوزه‌های صنعتی و اقتصادی در ارتباط است. این مسئله باعث شده تا نهادهای مختلف بخواهند این حوزه را از زاویه دید خود رگولاتوری کنند. متاسفانه اکثر این نهادها اصلا هیچ آگاهی درخوری از این حوزه ندارند و به همین دلیل تصمصیات اشتباهی را اتخاذ می‌کنند. شورای عالی فضای مجازی به عنوان اصلی‌ترین رگولاتور این حوزه هم از این قائده مستثنی نیست و به دلیل ناآگاهی نسبت به این حوزه تصمیمات غلطی می‌گیرد. این وضعیت باعث شده ما با یک آشفتگی کامل مواجه باشیم و کسب‌وکارهای این حوزه برای دریافت مجوز و سایر موارد با یک سردرگمی روبه‌رو هستند».

او در ادامه می‌گوید: «شاید برای بهبود این وضعیت و رسیدن به یک چارچوب مشخص در زمینه‌ی رگولاتوری و همچنین رشد درخور و قابل توجه حوزه اینترنت اشیا، نیاز باشد سازمان یا وزارت‌خانه‌ای مجزا برای هوشمندسازی در کشور داشته باشیم. برخی از کشورهای همسایه سال‌ها پیش این نهاد را تاسیس کرده‌اند و نتایج قابل توجهی را نیز به دست آورده‌اند. ما اگر هر چه زودتر متوجه این کاستی و خلا در زمینه‌ی هوشمندسازی نشویم، با فاصله‌ی زیادی از آن‌ها در این رقابت عقب خواهیم افتاد».

رئیس کمیسیون اینترنت اشیا نصر تهران می‌گوید:« در کنار بحث تعدد رگولاتور، این حوزه با چالش نگاه بسته حاکمیتی مواجه است. رگولاتورهای متعدد این حوزه در هنگام تصمیم‌گیری اصلا توجهی به فضای کسب‌وکار و الزامات آن ندارند و صرفا به دنبال رفع دغدغه‌های غیرکسب‌وکاری خود هستند. این نوع نگاه باعث شده تا ورود به این حوزه برای کسب‌وکارهای خصوصی بسیار مشقت بار و سخت شود. اگر شرکت‌های خصوصی به این حوزه ورود نکنند و برای چالش‌های صنعت راهکار ارائه نکنند، به چه صورت باید اقتصاد و صنعت خود را همگام با تکنولوژی به پیش ببریم؟. بهبود وضعیت حوزه اینترنت اشیا و هوشمند‌سازی می‌تواند از حمل و نقل تا کشاورزی و معدن همراه و یاری دهنده ما باشد و آسیب‌های موجود را کاهش دهد».

او در پایان افزود:« صحبت درباره‌ی آینده حوزه اینترنت اشیا در ایران بسیار سخت است. این مسئله بیشتر از آن که تابعی از رشد و پیشرفت این حوزه در عرصه جهانی باشد، بستگی به تصمیمات و رگولاتوری در ایران دارد. امیدواری یا ناامیدی ما بستگی به آگاهی لایه‌های حکومتی نسبت به ناآگاهی و عدم تخصص خود در این حوزه دارد. اگر نهادهای حاکمیتی بپذیرند که برای رگولاتوری و تدوین چارچوب‌های قانونی برای این حوزه باید از بخش خصوصی و تشکل‌های مرتبط با این حوزه کمک بگیرند می‌توانیم به آینده رگولاتوری در این حوزه امیدوار باشیم. اگر در این مسیر اتفاق مثبتی رخ ندهد، وضعیت فعلی ادامه پیدا خواهد کرد و روزبه‌روز بر تعداد مشکلات و چالش‌های این حوزه افزوده خواهد شد و دیگر فعالی در این حوزه نمی‌ماند که برآن حاکمیت کنند».

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.