اپلیکیشن

تلفن همراه

May 2, 2024
22:36 پنجشنبه، 13ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 165511

اپل کارمز CTF را اصلاح می‌کند

منبع: Zoomit

اپل با اصلاح قانون پرحاشیه‌ی CTF اعلام کرد که در پی ورشکست‌کردن توسعه‌دهندگان کوچک نیست.

اپل رسماً اعلام کرد که در واکنش به انتقادها، اصلاحاتی در کارمزد جدید Core Technology Fee (یا CTF) اعمال می‌کند تا توسعه‌دهندگان کوچکی که اپلیکیشن‌هایشان وایرال شده است، ورشکست نشوند. کارمزد CTF شامل پرداخت ۰٫۵ یورو به ازای هر بار نصب اپلیکیشن‌ها است؛ البته به شرطی که تعداد نصب از عدد مشخصی فراتر برود.

توسعه‌دهندگان کوچک و مستقل که هیچ درآمدی ندارند، مجبور به پرداخت کارمزد CTF نخواهند بود. دانشجویان، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار رایگان و افرادی که از روی سرگرمی اپلیکیشن می‌سازند و نرم‌افزارهای خود را رایگان منتشر می‌کنند، مشمول طرح CTF نخواهند شد. توسعه‌دهندگان باید به‌صورت سالانه «شرایط غیر تجاری» خود را به اپل اطلاع دهند و صرفاً در شرایطی وارد این طرح می‌شوند که اپلیکیشن‌شان هیچ درآمدی در اپ استور کسب نکند.

پس از رونمایی اولیه‌ی CTF، بسیاری از توسعه‌دهندگان نگران شدند که درصورت وایرال‌شدن اپلیکیشن‌هایشان، پرداخت هزینه‌ی سنگین CTF آن‌ها را ورشکست کند. اپل در واکنش به این نگرانی، طرح سه ساله‌ی جدیدی تدوین کرده است.

به محض موافقت توسعه‌دهنده با قوانین تجاری جدید اپ استور، دوره‌ی سه ساله آغاز خواهد شد؛ در طول این دوره اگر اپلیکیشن وایرال شود و از یک میلیون نصب سالانه عبور کند، CTF اعمال نخواهد شد؛ اما تنها درصورتی که درآمد توسعه‌دهنده کمتر از ۱۰ میلیون یورو باشد. اگر درآمد به ۱۰ میلیون یورو برسد، CTF اعمال می‌شود، اما با هزینه‌ی کمتر از حالت عادی.

اگر درآمد توسعه‌دهنده بین ۱۰ میلیون یورو تا ۵۰ میلیون یورو باشد، CTF باید پرداخت شود؛ با این‌حال سقف یک میلیون یورویی در سال برای CTF در نظر گرفته خواهد شد. درصورت عبور درآمد از ۵۰ میلیون یورو، پرداخت کامل CTF بدون هیچ‌گونه تخفیف، الزامی است.

دوره‌ی سه ساله‌ی جدید اپل صرفاً شامل توسعه‌دهندگانی می‌شود که پیش‌تر به یک میلیون نصب در سال دست پیدا نکرده‌اند. تخفیف مربوط‌به CTF از روی درآمد جهانی سالانه محاسبه می‌شود، نه صرفاً درآمد حاصل از اپ استور.

اپل می‌گوید ۹۹ درصد از توسعه‌دهندگان در ابتدای کار مشمول طرح CTF نمی‌شوند؛ بااین‌حال طرح سه ساله‌ی جدید اطمینان حاصل می‌کند که توسعه‌دهندگان کوچک در صورت وایرال شدن اپلیکیشن، با ضربه‌ی بزرگی مواجه نشوند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.