با CES2016: انویدیا از ابرکامپیوتر Drive PX 2 رونمایی کرد

منبع: دیجی کالا
امروز و در جریان نمایشگاه CES 2016، شرکت «انویدیا» (NVIDIA) از ابرکامپیوتر Drive PX 2 برای خودروهای خودران رونمایی کرد.
 
سال گذشته، شرکت انویدیا، کامپیوتر Drive PX را برای خودروها معرفی کرد که قرار بود قدرتی معادل ۱۵۰ لپ‌تاپ مک‌بوک پرو را ارائه کند. امروز و در جریان نمایشگاه CES 2016، این شرکت از نسل جدید این ابرکامپیوتر با نام Drive PX 2 با ۱۲ هسته‌ی پردازشی رونمایی کرد. دمای این کامپیوتر، توسط سیستم خنک‌کننده‌ی مبتنی بر مایعات (Water-Cool) کنترل می‌شود.
 
قدرت پردازشی این ابرکامپیوتر، ۸ ترافلاپ (8 Teraflops) یعنی معادل ۶ کارت گرافیک Titan X است. «جن-سون هوانگ» (Jen-Hsun Huang)، مدیرعامل شرکت انویدیا اعلام کرد که این ابرکامپیوتر، مغر متفکر خودروهای خودران آینده خواهد بود.
 
هوانگ به نیاز خودروهای خودران به «یادگیری» اشاره کرد: “هرچقدر هم که این خودروها درست برنامه‌ریزی شوند، در نهایت باید خودرو قدرت تشخیص تغییرات را در لحظه داشته باشد. همیشه، عابران پیاده و رانندگان موتورسیکلت، تابع قوانین نیستند و به همین دلیل، خودروهای خودران باید قدرت پردازشی زیادی داشته باشند تا بتوانند با این شرایط روبرو شوند.”.
 
علاوه بر Drive PX 2، انویدیا از پلتفرم DIGITS هم رونمایی کرد. یک سیستم یادگیری عمیق که در حال حاضر در مرحله‌ی تست بر روی خودروهای خودران قرار دارد. براساس این سیستم، خودروها، تکنیک‌های یادگیری شده را بر روی شبکه‌های ابری (Cloud) ذخیره کرده و با خودروهای دیگر به اشتراک می‌گذارند.
 
انودیا به کمک DIGITS، یک شبکه‌ی عصبی ۹ لایه‌ای (همانند مغز انسان) به نام Drivenet برای خودروها ایجاد کرده است. طبق گفته‌ی این شرکت، لایه‌های سیستم عصبی Drivenet شبیه به فیلم Inception عمل می‌کند. انتقال اطلاعات بین این لایه‌ها نیاز به انجام ۴۰ میلیارد پردازش دارد. خودروهایی که از شبکه‌ی Drivenet استفاده می‌کنند، می‌توانند ۵ نوع شی از جمله عابران پیاده و موتورسواران را تشخیص دهند. این نوع تشخیص، برای خودروهای خودران یک امر ضروری به حساب می‌آیند.
 
هوانگ اعلام کرد که شرکت «آئودی» (Audi)، سیستم عصبی Drivenet را بر روی تعدادی از خودروهای خودران‌اش در برف شدید امتحان کرد و تنها پس از یک شب، این خودروها توانستند نتایجی بهتر از خودروهای با راننده ارائه دهند.
 
طبق اعلام هوانگ، «ولوو» (Volvo) اولین شرکتی خواهد بود که از ابرکامپیوترهای Drive PX 2 به صورت رسمی استفاده می‌کند.
 
احتمالا شما هم از اینکه NVIDIA در CES امسال، کارت گرافیک جدیدی معرفی نکرد، ناامید شده‌اید.

URL: https://www.ictna.ir/id/075381/

Code: 075381