بازی

وزیر ارشاد:بنیاد بازی‌های رایانه‌ای تولید را به خصوصی‌ها بسپارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلا‌می گفت: بسیاری از محتواهای فرهنگی را می‌توانیم از طریق بازی‌های رایانه‌ای منتقل کنیم.
 
 
علی جنتی گفت: بازی‌های رایانه‌ای به رغم قدمت در دنیا، صنعتی نوپا در ایران است و استعدادهای درخشانی در این حوزه وجود دارد که اگر مورد اهمیت قرار گیرند، می‌توان تولیدات فاخری در این زمینه داشت.
جنتی درباره رویکرد دولت یازدهم در حوزه بازی‌های رایانه‌ای گفت: یک سیاست کلی در دولت مبنی بر واسپاری امور به بخش خصوصی وجود دارد ، شیوه‌ای  که  در دنیا به آن عمل ‌هاشود.
وی افزود: دولت به نقش حاکمیتی خود در حوزه حمایت، نظارت و هدایت در عرصه فرهنگی قایل است و باید حتما انجام شود. اینکه خود دولت به عنوان  تولید کننده عمل کند، قابل قبول نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلا‌می به رویکرد خصوصی سازی امور در حوزه فرهنگ و کاهش تصدی‌گری دولت در موارد مذکور پرداخت افزود: بخش خصوصی می‌تواند با این روند نقش فعال و پررنگی را در این عرصه و در قالب فرآیند منظور ایفا کند.
 
تجدید نظر در نوع حمایت از تولید بازی رایانه‌ای
جنتی  درباره وظایف و نقش بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در حوزه گیم گفت: فعالیت‌های این بنیاد به رغم اینکه کمتر تبلیغ شده اما از جایگاه قابل قبولی در حوزه اعطای مجوز به بازی‌های خارجی که قابلیت نشر و توزیع را دارند، داراست.
وزیر ارشاد درخصوص شیوه  حمایت از تولید بازی‌های ایرانی گفت: تاکنون تولید بازی به این شکل بود که بنیاد بازی‌های رایانه‌ای به منظور اینکه اطمینانی در تولید کنندگان برای فعالیت به وجود آید مشارکت در تولید  می‌کرده که این روند می‌بایست با توجه به رویکرد دولت در آن تجدید نظر صورت گیرد.
جنتی به ضرورت غنی سازی اوقات فراغت از طریق بازی‌های رایانه‌ای در فصل تابستان تاکید کرد و ادامه داد: برای تابستان یک مجموعه تولیدات ارایه شده و تعدادی نیز در فرآیند تولید قرار دارد که  با عرضه آن می‌توان در این زمینه ایفای نقش کرد.
 
چابک‌سازی ساختار بنیاد بازی‌های رایانه‌ای 
وزیر ارشاد درباره ساختار بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای گفت: تصور می‌شود که این بنیاد در دراز مدت در قالب تشکیلاتی منسجم و جمع و جور عمل کند و از طریق تعریف منابع درآمدزایی خیلی وابسته به بودجه‌های دولتی نباشد.
جنتی، کسب درآمد از طریق اعطای مجوز و هولوگرام  و تجاری سازی گیم را  از راهکارهاری  ایجاد منابع درآمدی برای بنیاد ملی بازی‌های  رایانه‌ای عنوان کرد و گفت: بنیاد از این طریق ‌می‌تواند وابستگی خود را به بودجه‌های دولتی  را کم کند.
وی به ضرورت محدود سازی ورود بی رویه بازی‌های خارجی به کشور تاکید کرد و افزود: برای ایجاد رونق در عرضه بازی‌های داخلی ‌می‌بایست در مرحله نخست درامد زایی برای تولید کننده ایرانی ایجاد و بازار را در اختیار گرفت.
به گفته وی بر اساس رویکرد دولت برگزاری نمایشگاه‌ها و رویدادهای فرهنگی به فعالان بخش‌های مختلف به مرور  واگذار می‌شود.

​​