باندپهن

علاقه مشترکان به پهن باند افزایش می یابد اما مراقب رکود هم باشید

ICTna.ir- علاقه مشترکان به افزایش سرعت اینترنت و دریافت سرویس های باندپهن پرسرعت روز به روز درحال افزایش است اما این علاقه احتمالا به دلیل شرایط اقتصادی نامطلوب فعلی کاهش خواهد یافت.
 
Broadband-title-pic-resized-770x285.png
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، صنعت تلکام به دلیل اهمیت شبکه ارتباطی تا اندازه ای از تاثیرات منفی شیوع کووید 19 دور ماند اما در همین حال گزارش های دریافت شده از بازارهای مختلف نشان می دهد که درخواست ها برای قراردادهای ارتباطی پرسرعت افزایش یافته است.
 
اما اسپنسر، تحلیلگر MoneySuperMarket در این باره می گوید: قرنطینه روی وجوه مختلف زندگی ما تاثیر گذاشت و بسیاری از مردم با اتکای به برخورداری از یک شبکه اینترنت قوی و ثابت برای انجام دادن کارهای شان از منزل، سرگرم شدن یا در تماس بودن با خانواده و دوستانش به راحتی این روزها را پشت سر گذاشتند. نتیجه آن فروش باندپهن با سرعت بالا بود که منجر به اجرای 99 درصدی فاصله اجتماعی در دنیا شد.
 
مایکل فیلوپات، مدیر تحقیقاتی Omdia هم معتقد است که اکنون کاربران بیش از هر زمان دیگری ارزش برخورداری از سرویس سریع و قابل اتکا را می دانند چراکه این روند پایدار است و درخواست برای کار از منزل، سرگرمی دیجیتالی و سرویس های تماس ویدیویی همچنان ادامه خواهد داشت.
 
تحول دیجیتالی که روی مشترکان و کسب و کارها در طول دوران قرنطینه کووید 19 تحمیل شد، ارزش سرویس های باند پهن را افزایش داد. هرچند سرعت دانلود هنوز مهم است، اما تجربه وای فای و سرویس پشتیبانی از مشترکان از عواملی هستند که در میان بازار اپراتورهای تلکام به عنوان تجربه کیفیت در اولویت قرار گرفته است.
بطور کلی، فیلوپات بر این باور است که این روندها باوجود شرایط اخیر پایدار هستند و به نظر نمی رسد مشتریان بخواهند کیفیت سرویس هایی که اکنون دریافت می کنند، به دوران پیش از کرونا بازگردد اما این فرض با رویکرد فعلی اقتصادی دنیا بطور کلی تعدیل خواهد شد.
 
محصولات ارتباطی و سرویس ها یکی از آخرین هزینه هایی است که در دوران رکود اقتصادی خانواده ها به سراغ آنها خواهند رفت. برخی بازارهای با آمار بیکاری بالا بیش از سایرین این مساله را تجربه خواهند کرد و شاهد این روند خواهند بود بطوریکه سرویس های با سرعت دانلود پایین در ارجحیت قرار می گیرند.
 
این را هم نباید فراموش کرد که باندپهن جذاب ترین بخش صنعت تلکام نیست اما یکی از دستاوردهای سودمند این صنعت به شمار می رود.
 
هرچند بخش هایی هم وجود دارد که به نظر سودده می رسند مانند ویدیوهای OTT و خانه هوشمند اما بازار باندپهن ثابت مطمئنا موضوعی است که برای صنعت مخابرات بسیار محتمل تر به نظر می رسد.
 

​​