دولت الکترونیک

فناوری اطلاعات

April 23, 2024
10:53 سه شنبه، 4ام اردیبهشتماه 1403
کد خبر: 164821

افزایش دو برابری بودجه گسترش فناوری اطلاعات در دستگاه‌های دولتی در سال جاری

منبع: Peivast

بودجه پیش‌بینی شده برای گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستگاه‌های دولتی نسبت به سال گذشته ۲.۷ برابر شده و به بیش از ۴ هزار و ۵۸۳ میلیارد تومان رسیده است.

طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در جداول بودجه ۱۴۰۳ برای گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات دستگاه‌های مختلف در مجموع ۴ هزار و ۵۸۳ میلیارد و ۲۰۷ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که نسبت به سال گذشته که رقم مصوب بودجه، هزار و ۶۷۴ میلیارد و ۴۷۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود، نزدیک به ۳ برابر افزایش یافته است.

بودجه گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات به پروژه‌های پیش‌بینی شده در طرح تکفا اختصاص می‌یابد. پروژه‌هایی که معمولاً سال آغاز آنها به اوایل دهه ۸۰ باز می‌گردد اما به دلایل مختلف هنوز تکمیل نشده‌اند یا توسعه آنها در دستور کار قرار دارد. اکثر این پروژه‌ها طبق جداول لایحه بودجه ۱۴۰۳ باید سال ۱۴۰۵ به اتمام برسند.

بیشترین بودجه‌ای که در این بخش اختصاص یافته است مربوط به گسترش فناوری اطلاعات در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای ایجاد و توسعه خدمات هوشمند ثبتی و حدنگار (کاداستر) است. این پروژه از سال ۱۳۸۱ آغاز و پیش‌بینی شده که تا سال ۱۴۰۵ باید به اتمام برسد و بودجه‌ای که قرار است امسال به این پروژه اختصاص یابد هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان است. سال گذشته بودجه مصوبه این پروژه ۵ هزار و ۶۰۰ میلیون تومان بود.

به نظر می‌رسد با توجه به این بودجه و در صورت تخصیص کامل، می‌توان امیدوار بود طرح ملی کاداستر که تقریبا دو دهه از زمان آغاز آن گذشته، امسال به سرانجام مشخصی برسد.

همچنین بودجه اجرای برنامه گسترش فناوری اطلاعات در دادگستری با اجرایی کردن طرح ایجاد و توسعه خدمات هوشمند قضایی نیز تقریبا دو برابر شده و از ۶۱۳ میلیارد تومان به هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است. طرح ایجاد و توسعه خدمات هوشمند قضایی نیز از سال ۱۳۸۱ آغاز شده و قرار است در سال ۱۴۰۵ به اتمام برسد.

طرح دادگاه‌های الکترونیکی که تکمیل شده آن هم‌اکنون عنوان ایجاد و توسعه خدمات هوشمند قضایی را به خود گرفته است در ابتدا درطرح تکفا تعریف شد و قرار بود این طرح در سال ۱۳۸۸ به اتمام برسد. راه‌اندازی دادسرای تخصصی انفورماتیکی نیز از دیگر طرح‌های تعریف شده در تکفا بود که به نظر می‌رسد در زیرمجموعه این طرح هم‌اکنون جا گرفته‌اند.

برای توسعه خدمات هوشمند پلیس نیز در بودجه امسال حدود ۳۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که این رقم نیز نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی یافته است. سال ۱۴۰۲ مجلس برای توسعه خدمات هوشمند پلیس ۲۰ میلیاردتومان در نظر گرفته بود. طرح توسعه خدمات هوشمند پلیس نیز از جمله طرح‌های تعریف شده در طرح تکفا است. پروژه پلیس+۱۰ اولین بار در طرح تکفا مطرح شد که این طرح قرار بود طی سال‌های ۸۲ تا ۸۴ اجرایی شود البته این طرح جزو طرح‌هایی است که تقریبا از همان زمان به شکلی اجرا شد. همچنین سامانه جامع فرماندهی و کنترل نیروی انتظامی نیز از دیگر پروژه‌های مطرح شده در آن زمان بود که هم‌اکنون هر دوی این پروژه‌ها در زیرمجموعه توسعه خدمات هوشمند پلیس تجمیع شده‌اند.

پروژه گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در وزارت آموزش و پرورش از جمله پروژه‌هایی است که امسال قرار است به اتما برسد از همین رو برای این پروژه در لایحه بودجه ۵۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. بودجه مصوب سال گذشته این طرح ۴۹۰ میلیارد تومان بود. از دیگر طرح‌های گسترش فناوری اطلاعات که امسال قرار است به اتمام برسد طرح گسترش فناوری اطلاعات در سازمان فنی حرفه‌است. به این سازمان برای اجرای این طرح در صورت تصویب طی سال جاری ۱۹ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان اختصاص خواهد یافت.

برای ایجاد و توسعه سامانه ارتباطات مردمی برای نهاد ریاست‌جمهوری نیز امسال قرار است ۲۰۰ میلیارد تومان اختصاص یابد. اجرای این پروژه نیز از سال ۱۳۸۷ آغاز شده است و قرار است سال ۱۴۰۵ به اتمام برسد. بودجه‌ای که سال گذشته برای اجرایی شدن این طرح مصوب شده بود ۵۱ میلیارد تومان بود.

برای وزارت صمت نیز برای برنامه گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات بودجه ۱۸۲ میلیارد تومان اختصاص خواهد یافت. این رقم نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی یافته است. بودجه‌‌ای که سال ۱۴۰۲ به گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در وزارت صمت اختصاص یافته بود ۱۰۰ میلیارد تومان بود که این رقم برای سال جاری با رشدی تقریبا ۸۲ درصدی روبه‌رو شده است.

همچنین پیش‌بینی شده است که ۱۸۰ میلیارد تومان به طرح ایجاد و توسعه سامانه‌های ملی برنامه‌ریزی بودجه‌ریزی و نظارت در سازمان برنامه بودجه طی سال جاری اختصاص یابد. بودجه‌ای که مجلس برای این طرح در سال گذشته تصویب کرده بود ۸۰ میلیارد تومان است.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.