اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

July 10, 2024
13:34 چهارشنبه، 20ام تیرماه 1403
کد خبر: 169652

زارع‌پور: اینترنت مصرفی مردم در دولت سیزدهم دو برابر شد

منبع: Zoomit

وزیر ارتباطات: حداکثر ترافیک روزانه داخلی و خارجی که در ابتدای دولت نزدیک ۵.۵ تا ۶ ترابیت بر ثانیه بود و به ۱۲ ترابیت بر ثانیه رسیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ترافیک اینترنت داخلی و خارجی، رشد پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی و شبکه ملی اطلاعات در سه سال گذشته به خبرنگاران گزارش داد و گفت: «ترافیک روزانه داخلی و خارجی در سه سال گذشته دوبرابر شده است.»

عیسی زارع‌پور امروز در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: «مجموع حداکثر ترافیک مصرفی مردم در روز -چه داخلی و چه خارجی- در ابتدای دولت نزدیک ۵.۵ تا ۶ ترابیت بر ثانیه بود و الان به ۱۲ ترابیت بر ثانیه رسیده است. یعنی دوبرابر شده است. در واقع ترافیک بین‌المللی ما تقریبا ۵۰ درصد افزایش یافته است. ترافیک داخلی نیز از ۱.۸ ترابیت بر ثانیه در ابتدای دولت ۳ تا ۴ برابر شده است و به بیش از ۵.۶ ترابیت بر ثانیه و حتی در بعضی روزها تا ۶ ترابیت بر ثانیه رسیده است.»

او با اشاره به اینکه در کنار افزایش ترافیک بین‌الملل سهم سکوهای داخلی و ترافیک داخلی هم افزایش چشم‌گیری داشته است، اضافه کرد: « تعداد کاربر فعال ماهانه سروش پلاس به بیش از ۱۰ میلیون رسیده است و پیک ترافیک روزانه پیام‌رسان ایتا ۱۴ برابر شده است، یعنی از ۱۹ گیگابیت بر ثانیه در ابتدای دولت دیروز به نزدیک ۲۸۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.»

گزارش رشد پیام‌رسان‌های داخلی
زارع‌پور سپس گزارشی درباره پیام‌رسان‌های و شبکه‌های اجتماعی بومی داد و گفت که «افتخار ما این است که تلاش کردیم نیاز کشور را با استفاده از سکوهای بومی تأمین کنیم و از پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی که توسط متخصصین و دانشمندان و نخبگان جوان کشور توسعه پیدا کرده بود، تمام‌قد حمایت کردیم.»

این آمارهایی است که وزیر ارتباطات به‌صورت جزئی از رشد کاربران سکوهای بومی اعلام کرد: روزانه غریب به ۲۴ میلیون کاربر یکتا در حال استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی و پیام‌رسان‌ها هستند. این رقم در ماه به بیش از ۴۰ میلیون کاربر فعال می‌رسد.

پیام‌رسان و شبکه اجتماعی روبیکا در ابتدای دولت روزانه حدود ۵ میلیون کاربر فعال داشت که الان به بیش از ۲۲ نفر افزایش پیدا کرده است و کاربر فعال ماهانه آن از ۱۳ میلیون به بیش از ۴۳ میلیون رسیده است.

پیام‌رسان ایتا هم از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در روز، به ۱۸ و نیم میلیون نفر رسیده است و روزانه بیش از ۱۸ میلیون نفر از ایتا استفاده می‌کنند. کاربر فعال ماهانه ایتا به ۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر آمار دیروز است.

پیام‌رسان بله از ۷۵۰ هزار نفر در روز به بیش از ۵ میلیون نفر در روز رسیده و شمار کاربران فعال روزانه‌اش ۷ برابر شده است. کاربر فعال ماهانه بله هم از ۲.۵ میلیون به بیش از ۱۲ میلیون رسیده است.

تعداد کاربران سروش‌پلاس از ۷۰۰ هزار نفر به ۵ و نیم میلیون نفر در روز رسیده است.
به گفته او این آمارها مربوط به داشبوردهای گوگل یا خود پیام‌رسان‌هاست و «متخصصان می‌دانند که دقیق است».

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از گفته‌های خود با استناد به سند ارزیابی شبکه ملی اطلاعات گفت: «میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات از ۲۰ درصد در ابتدای دولت سیزدهم به ۶۰ درصد رسیده است. امیدوارم شبکه ملی اطلاعات با شتابی که در دولت سیزدهم دنبال شد، در دولت چهاردهم هم دنبال شود. در قانون برنامه هفتم توسعه دولت مکلف شده است که تا پایان برنامه پیشرفت شبکه ملی اطلاعات را به ۱۰۰ درصد برساند.»

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.