رگولاتوری

تدوین نظام جامع اینترنت سالم در شورای عالی فضای مجازی

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: نظام جامع اینترنت سالم در کارگروهی فوق‌العاده تخصصی، فرهنگی و اجتماعی در حال بررسی و تدوین است؛ یکی از ابعاد مختلف این نظام جامع، پالایش حوزه فضای مجازی است.
به گزارش خبرگزاری فارس، ‌محمد حسین انتظاری امروز در نشست خبری نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال اظهار داشت: سیاستگذاری، تصمیم‌گیری و هماهنگی در حوزه فضای مجازی تنها برعهده شورای عالی فضای مجازی است.
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به بحث اینترنت سالم، افزود:  یک طرحی با نام نظام جامع اینترنت سالم در یک کارگروه فوق العاده تخصصی فرهنگی و اجتماعی در حال بررسی و تدوین است.
 
وی در پاسخ به این سوال که موضوع اینترنت سالم و پاک در دولت قبل مطرح شد، اما موفق نبود، گفت: اینترنت سالم، امروز یکی از بحث‌های اساسی کشور است؛ طرح «نظام جامع اینترنت سالم» مجموعه‌ای از چندین نظام است که یکی از آنها نظام جامع پالایش حوزه فضای مجازی است.
 
انتظاری همچنین در خصوص سرویس Ip media و مشارکت ارائه دهندگان این سرویس در نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، گفت: طی چند جلسه در شورای عالی فضای مجازی به قوانین و مقررات این سرویس پرداخته شد، مجوز ارائه این خدمت واگذار خواهد شد و در اولین جلسه شورا به تصویب خواهد رسید.
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: از شرایط زیرساخت، ویژگی‌ها و الزاماتی که این شبکه باید داشته باشد، بخشی که به وزارت ارتباطات مربوط بود را به این وزارتخانه ابلاغ کردیم.
 
وی افزود: از آنها خواسته‌ایم طی یک ماه آینده برنامه زمان‌بندی شده، سیاست‌های تعرفه‌ای، سیاست‌های رقابت‌پذیر بودن برای اینکه همه بتوانند از این شبکه استفاده کنند و نحوه تعامل این شبکه با شبکه‌های دیگر را ارائه کند.

​​