فناوری اطلاعات

اپل توسعه‌ روترهای بی سیم را متوقف می‌کند

منبع: زومیت
بلومبرگ گزارش داده که شرکت اپل به‌منظور تمرکز بر محصولاتی با درآمدزایی بیشتر، درصدد است ساخت روترهای بی‌سیم خود را متوقف کند.
 
اپل طی سال گذشته، فعالیت‌های تیم بخش توسعه‌ی روترهای بی‌سیم خود را متوقف و مهندسان این بخش را به گروه‌های توسعه محصولات دیگر از جمله اپل‌تی‌وی منتقل کرده است؛ البته به دلیل اینکه این خبر هنوز به‌صورت عمومی اعلام نشده، نامی از مهندسان مذکور برده نشده است.
 
اپل از سال ۲۰۱۳ تا‌کنون هیچ تغییری در روترهای خود اعمال نکرده و بروزرسانی جدیدی برای همگام شدن با استانداردهای جدید صنعت بی‌سیم برای این روترها منتشر نکرده است. منحل کردن تیم توسعه‌ی روترهای بی‌سیم نشان می‌دهد که اپل در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای عرضه‌ی مدل‌های جدید روترهای خود ندارد. یکی از سخنگویان اپل از صحبت در مورد برنامه‌های شرکت یادشده خودداری کرده است.
 
روترها نقاط دسترسی اتصال لپ‌تاپ‌ها، آیفون‌ها و دیگر محصولات به شبکه‌ی جهانی وب هستند که البته این کار را بدون نیاز به سیم انجام می‌دهند. در حال حاضر اپل سه مدل روتر بی‌سیم را به فروش می‌رساند: AirPort Express، AirPort Extreme و AirPort Time capsule. همچنین می‌توان مدل سوم را به عنوان فضای ذخیره‌سازی اضافه برای رایانه‌های مک مورد استفاده قرار داد.
 
این محصولات به ترتیب با قیمت ۹۹ دلار، ۱۹۹ دلار و ۲۹۹ دلار به فروش می‌رسند که با این حساب می‌توان گفت فقط بخش کوچکی از درآمدهای اپل را شامل می‌شوند. علاوه بر این، سه دستگاه یادشده در صورت‌های مالی اپل، در دسته‌بندی محصولات کم‌اهمیت و دسته‌بندی نشده‌ی این کمپانی قرار داده شده‌اند. این دسته‌ تنها ۵ درصد از درآمد اپل در سال مالی ۲۰۱۶ را شامل شده است.
 
منحل کردن بخش توسعه‌ی روترهای بی‌سیم می‌تواند وضعیت ارتباط دستگاه‌های مختلف این شرکت را کمی نامناسب کند. برخی از ویژگی‌های روترهای‌ AirPort از جمله پخش بی‌سیم موسیقی، نیاز به یکی از محصولات اپل مثل آیفون یا مک دارند. اگر شرکت یادشده از این پس فروش روترهای بی‌سیم خود را متوف کند، در این شرایط برخی از کاربران احتمالا دلیلی برای استفاده از یک رایانه یا گوشی هوشمند دیگر خواهند داشت. هسته‌ی تکنولوژی به کار گرفته‌شده در روترهای مورد بحث را کمپانی‌هایی چون Broadcom تولید کرده‌اند. این در حالی است که تولیدکنندگان روتر می‌توانند طراحی این محصولات، تعداد آنتن‌ها و نرم‌افزار کنترل‌کننده را نیز خودشان انجام دهند.

​​