فناوری اطلاعات

با CES 2017: ای ام دی از معماری گرافیکی وگا در CES 2017 رونمایی می کند

منبع: زومیت
کمپانی ای‌ام‌دی به‌تازگی تیزر ویدیویی منتشر کردکه طبق آن، رونمایی از پلتفرم وگا در نمایشگاه CES 2017 تأیید شده است.
 
ای‌ام‌دی قصد دارد از پلتفرم معماری گرافیکی به نام وگا در نمایشگاه CES 2017 رونمایی کند. این پلتفرم بر مبنای معماری جدیدی ساخته‌ شده است و در واقع ادامه‌ای بر پلتفرم پلاریس خواهد بود. در مورد پلتفرم وگا گفته شده است که از نظر عملکرد بسیار قدرتمند خواهد بود و توانایی رقابت با برترین پردازنده‌های گرافیکی انویدیا را خواهد داشت.
 
تیزر منتشرشده در مورد این پلتفرم نیز در نوع خود جالب است. در تیزر می‌توان پسری را دید که قصد دارد با کوبیدن به طبل، شورشی به پا کند؛ البته به نظر می‌رسد این شورش علیه انویدیا خواهد بود. رقابت میان انویدیا و ای‌ام‌دی موضوع جدیدی نیست؛ اما به نظر می‌رسد که ای‌ام‌دی کمی پا را فراتر گذاشته است.
 
یکی از موضوعاتی که در تیزر به آن اشاره می‌شود، تکنولوژی واقعیت مجازی است؛ در تیزر ذکر شده است که واقعیت مجازی نباید تنها در اختیار ۱ درصد از کاربران قرار گیرد. با این حساب می‌توان متوجه شد که پلتفرم وگا توجه ویژه‌ای به تکنولوژی واقعیت مجازی دارد و با در نظر گرفتن جمله‌ی ذکرشده در تیزر، احتمالا شاهد کارت‌های گرافیکی ارزان‌قیمت مبتنی بر پلتفرم وگا خواهیم بود که سازگار با قابلیت واقعیت مجازی هستند.
 
در این تیزر به صفحه مخصوص پلتفرم وگا نیز اشاره شده است که با مراجعه به آن می‌توان ویدیوی تیزر و همچنین یک شماره معکوس را مشاهده کرد. این شماره معکوس در ۱۶ دی به پایان می‌رسد که ظاهرا زمان رونمایی از پلتفرم جدید ای‌ام‌دی خواهد بود.
 
رقابت میان دو کمپانی مطرح ای‌ام‌دی و انویدیا در نوع خود جالب و به نفع کاربران است؛ زیرا شاهد عرضه محصولاتی باکیفیت و ارزان‌قیمت از هر دو کمپانی خواهیم بود. البته لازم به ذکر است که انویدیا نیز در نمایشگاه CES 2017 حضور خواهد داشت؛ بنابراین ای‌ام‌دی باید به‌سختی تلاش کند تا بتواند نظر کاربران و مخصوصا گیمرها را به خود جلب کند.
 
انتظار می‌رود پس از معرفی پلتفرم وگا در چند روز آینده، شاهد عرضه محصولات مبتنی بر این پلتفرم در نیمه اول سال ۲۰۱۷ باشیم.

​​